COD PORTOCALIU: 05-08-2021 ora 10 Intre 5 august se va semnala disconfort termic deosebit de  accentuat COD PORTOCALIU: 05-08-2021 ora 10 Intre 05 august, ora 12:00 – 06 august, ora 06:00 se va semnala vijelii puternice, grindină de medii și mari dimensiuni, averse torențiale

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Echipa feminină de tenis a României este condusă cu 2-0 de Italia, în play-off-ul Grupei Mondiale a competiţiei Billie Jean King Cup, după ce Mihaela Buzărnescu a fost învinsă dramatic de Martina Trevisan, cu 6-2, 2-6, 7-6 (5), vineri, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Buzărnescu (32 ani, 137 WTA) s-a înclinat după mai bine de trei ore de joc (3 h 07 min) în faţa unei adversare mai bine clasate în ierarhia mondială (27 ani, 99 WTA).

 


Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


Românca a fost aproape de victorie în mai multe rânduri, dar a ratat două mingi de meci în setul al treilea, la 5-4.

 

Primul set a fost dominat de italiancă, Trevisan rupând echilibrul la 2-2 şi reuşind patru ghemuri la rând (6-2). Buzărnescu a evoluat mult mai bine în actul secund, în care a condus cu 4-0 şi s-a impus cu 6-2.

 


Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


În decisiv, meciul a luat o turnură dramatică după ce jucătoarele nu au reuşit să îşi facă serviciul decât o singură dată. Buzărnescu a început bine cu break, iar apoi a avut 2-1, 4-3, 5-4 şi 6-5, dar de fiecare dată a ratat şansa de a se desprinde şi a aduce un punct României, făcând foarte multe greşeli, majoritatea neforţate. În tiebreak, Buzărnescu a avut 3-1, dar a pierdut patru puncte consecutive (3-5), a revenit şi a egalat, 5-5, dar a greşit alte două mingi şi victoria a revenit italiencei.

Fiecare jucătoare a avut un as şi 3 duble greşeli, italianca a fost mai bună la primul serviciu (56%-49%), iar Mihaela la al doilea (55%-42%), fiecare jucătoare a fructificat 7 mingi de break (Buzărnescu din 14, iar Trevisan din 15 şanse).

 


Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


Buzărnescu a avut mai multe mingi direct câştigătoare (27-13), dar şi mult mai multe erori neprovocate (65-37), numărul total de puncte fiind de 102-101 pentru italiancă.

Buzărnescu câştigase singurul său meci anterior cu Trevisan în 2017, în semifinalele turneului ITF de la Biarritz (Franţa, 80.000 dolari), cu 6-4, 6-3.

 


Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


În primul meci de simplu de vineri, Elisabetta Cocciaretto a întrecut-o pe Irina Maria Bara cu 6-1, 6-4.

Sâmbătă, de la 14:00, ar urma să se joace meciul dintre Bara (26 ani, 132 WTA) şi Trevisan, urmat de confruntarea dintre Buzărnescu şi Cocciaretto (20 ani, 111 WTA) şi de meciul de dublu, dintre perechile Monica Niculescu/Elena-Gabriela Ruse - Jasmine Paolini/Giulia Gatto-Monticone.

 


Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


Întâlnirea dintre România şi Italia consemnează debutul Monicăi Niculescu în calitate de căpitan jucător al echipei noastre, în locul lui Florin Segărceanu.

Cele două echipe s-au înfruntat până acum de trei ori, Italia având 2-1 în meciurile directe. Italia se impunea în 1975, în turul secund al Grupei Mondiale, cu 2-1, la Aix-en-Provence (Franţa), perechea Virginia Ruzici/Mariana Simionescu aducând punctul echipei noastre. Singura victorie a României s-a înregistrat în 1978, la Melbourne, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 2-1, victoriile fiind obţinute de Virginia Ruzici şi de perechea Ruzici/Simionescu. Ultima confruntare a avut loc în 1997, la Bari, Italia învingând cu 2-1 în primul tur al Grupei I a zonei Europa/Africa. Alina Tecşor obţinea singura victorie a echipei noastre.

România nu poate conta pe Simona Halep, numărul trei mondial, şi Patricia Ţig (63 WTA), ambele accidentate, în timp ce prima rachetă a Italiei, Camila Giorgi (81 WTA), a fost testată pozitiv la COVID-19.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dãdârlat)

 

Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO


Citeşte şi:

 

Tenis: Mihaela Buzărnescu - Am muncit ca un câine pe teren, sunt extrem de dezamăgită că nu am adus un punct ţării

 

Tenis: Irina Bara - Câteodată, când vrei prea mult, nu reuşeşti rezultatul dorit

 

Tenis: Irina Bara - Vom lupta până la ultima minge pentru a câştiga în faţa Italiei

 

Tenis: Gabriela Ruse, înaintea meciului cu Italia - Ne dorim să jucăm bine şi să producem surpriza

 

Tenis: Mihaela Buzărnescu - Am citit de 4-5 ori email-ul în care Monica Niculescu m-a anunţat că e căpitan

 

Tenis: Monica Niculescu - Contează absenţa Simonei Halep, dar promitem să luptăm până la ultimul punct cu Italia

 

Tenis: Bara şi Cocciaretto vor deschide meciul România - Italia, din Billie Jean King Cup

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.