Senatorul liberal Florin Cîţu a declarat, marţi, că execuţia bugetară pe luna septembrie arată "o economie în derivă", susţinând că primele consecinţe vor apărea la rectificare, când nu vor mai fi bani pentru niciun fel de proiect, iar pentru 2019 va fi un buget de austeritate.
"Astăzi a fost publicată, ca de obicei cu întârziere, execuţia bugetară pentru luna septembrie. Situaţia este neplăcută şi m-a surprins neplăcut această execuţie din mai multe motive, dar este clar că avem confirmarea, acum după 9 luni de zile, că acest Guvern Dăncilă este cel mai slab guvern în perioada postdecembristă, după Revoluţia din '89. Mai multe lucruri aş vrea să amintesc, nu vă dau toate cifrele, dar după 9 luni de zile veniturile la buget sunt mai mici cu 12 miliarde decât erau programate, ca să aveţi o imagine asupra situaţiei execuţiei bugetare. Un alt motiv pentru care m-a surprins neplăcut această execuţie bugetară este că mă aşteptam să fie mai bună, chiar dacă în raportul pe care l-am publicat şi a fost aprobat de BEx am prezentat o situaţie a execuţiei bugetare cu un deficit spre sfârşitul anului de 3,5%, mă aşteptam ca situaţia să fie mai bună, datele care au apărut astăzi arată o economie în derivă", a spus Florin Cîţu, la Parlament.
El a menţionat că l-a surprins neplăcut şi ''performanţa'' ministrului Finanţelor Publice din ultimele zile, care "pe la toate televiziunile a venit şi a prezentat o situaţie roz a economiei".
"Iar astăzi avem o execuţie bugetară care arată o economie în derivă, o economie în criză economică. Primele consecinţe vor apărea la rectificarea bugetară, când veţi vedea că nu vor mai fi bani pentru niciun fel de proiect şi cele şapte proiecte anunţate de Dăncilă acum câteva luni de zile nu vor putea fi finanţate şi veţi vedea un buget de austeritate pentru 2019", a adăugat senatorul liberal.
Potrivit lui Cîţu, "oamenii care au dus această economie în criză vor exporta criza în UE".
"Sunt aceiaşi oameni care vor conduce Consiliul UE începând de la 1 ianuarie 2019, sunt aceiaşi oameni care nu sunt în stare să administreze o economie mică, o economie săracă, dar ne spun că vor administra economia UE. De aceea îmi este clar cu aceşti oameni nu putem prelua preşedinţia Consiliului UE, iar Liviu Dragnea trebuie nu doar să facă o remaniere, trebuie să-i trimită pe toţi acasă", a mai spus Cîţu.
El a adăugat că este momentul ca interesul naţional să fie pus deasupra disputelor politice.
"Este momentul să punem deasupra disputelor politice interesul atât economic, dar şi interesul naţional, că România nu se poate face de râs cu Andruşcă, cu Dăncilă care nu pot în România să administreze această economie, dar să administreze acolo. Veţi vedea că vor apărea în zilele următoare mai multe informaţii despre această execuţie bugetară, dar este clar în acest moment că fără tăieri masive de cheltuieli în 2018 şi în 2019 România intră în criză mult mai devreme decât ne aşteptam", a afirmat Cîţu. AGERPRES/(AS - autor: Alina Novăceanu, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Anda Badea)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
< | july 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |