COD GALBEN: 17-05-2025 ora 10 Intre 17 mai, ora 10 – 17 mai, ora 21 se va semnala intensificări ale vântului
Mai multe sute de oameni protestează, sâmbătă, în Piaţa Universităţii şi Piaţa Victoriei din Bucureşti, împotriva restricţiilor instituite în contextul pandemiei de COVID-19.
O parte dintre manifestanţi au blocat circulaţia rutieră în zona Piaţa Universităţii, unde se desfăşoară o acţiune de protest organizată de Alianţa pentru Unirea Românilor.
UPDATE ORA 21.45 O parte dintre protestatarii împotriva restricţiilor impuse de autorităţi în contextul pandemiei, în faţa Palatului Cotroceni
O parte dintre protestatarii împotriva restricţiilor impuse de autorităţi în contextul pandemiei s-au deplasat în marş, sâmbătă seară, din Piaţa Victoriei spre Palatul Cotroceni.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
În faţa Palatului Cotroceni, protestatarii care scandau împotriva Guvernului şi a preşedintelui Klaus Iohannis au fost întâmpinaţi de un cordon de ordine format din jandarmi.
UPDATE ORA 19.21 Claudiu Târziu (AUR): Guvernul Cîţu trebuie să plece acasă
Copreşedintele AUR Claudiu Târziu a declarat sâmbătă, la protestul care a avut loc în Piaţa Universităţii împotriva restricţiilor instituite de autorităţi în contextul pandemiei, că Guvernul Cîţu trebuie să plece acasă.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
"Guvernul Cîţu trebuie să plece acasă. Trebuie să înceteze politica de discriminare a unor români, trebuie să înceteze politica de învrăjbire a unor categorii de români împotriva celorlalţi, trebuie să înceteze atacurile la adresa bisericii noastre naţionale (...). Klaus Iohannis a recunoscut cu jumătate de gură că acest stat a eşuat, dar nu a eşuat doar în a-şi apăra cetăţenii de boală, a eşuat pe toate planurile, a eşuat pe plan internaţional, a eşuat pe plan economic, a eşuat pe plan medical, a eşuat să guverneze normal. Au vrut să ne propună o nouă normalitate, să ne închidă în case, să ne pună botniţe (...), să ne vaccineze", a spus Claudiu Târziu.
Mai multe mii de protestatari împotriva restricţiilor instituite în contextul pandemiei au pornit în marş, sâmbătă, de la Piaţa Universităţii către Piaţa Victoriei.
Protestatarii au strigat printre altele: "Demisia!", "Libertate!", "Ruşine, ruşine, ruşine să vă fie!". Unii au steaguri tricolore. AGERPRES/(A - autor: Iulia Carciog, editor: George Onea, editor online: Simona Aruştei)
* UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.
Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Citeşte şi:
* CNCAV: Un român a murit la fiecare 8 minute în ultimele 24 de ore din cauza COVID-19
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | may 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |