COD GALBEN: 21-05-2025 Intre 05:45 si 09:00 se va semnala Ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m. in Județul Maramureş, Județul Cluj, Județul Satu Mare;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Deputatul liberal Gabriel Andronache a declarat miercuri, în plenul Parlamentului, că votul de învestitură pentru noul Executiv va intra în istorie ca unul "pentru dezvoltarea României şi pentru normalitate".

"Am convingerea că votul de astăzi va rămâne în istoria Parlamentului ca un vot pentru dezvoltarea României şi pentru normalitate", a subliniat parlamentarul.

 



El a vorbit în intervenţia sa şi despre procedurile rapide de învestire a noului Guvern.

"Cred că suntem cu toţii de acord că misiunea viitorului Guvern nu va fi deloc una uşoară, în condiţiile în care presiunea asupra sistemului sanitar este una fără precedent iar efectele negative din economie sunt tot mai accentuate. De aceea, învestirea Guvernului, prin aplicarea unei proceduri parlamentare rapide, este un semnal de responsabilitate politică pe care am convingerea că românii îl vor aprecia", a punctat Andronache.

În opinia sa, echipa executivă desemnată "propune unul dintre cele mai curajoase programe de guvernare din ultimii 30 de ani" şi continuă reforma începută de guvernul anterior, condus de Ludovic Orban.

Totodată, el s-a referit şi la fondurile europene.

"Ştim cu toţii că Uniunea Europeană nu ne-a dat un cec în alb şi că aceşti bani trebuie utilizaţi rapid, corect, pe proiecte mature şi utile", a subliniat el.

Andronache a făcut apel ca noul Guvern să fie "susţinut de Parlament, nu numai de majoritatea parlamentară PNL - USR PLUS - UDMR, minorităţi naţionale, ci şi de parlamentarii responsabili din celelalte partide, mai ales atunci când în joc vor fi interesele majore ale României". AGERPRES/(A - autor: Oana Ghiţă, editor: Florin Marin, editor online: Andreea Lăzăroiu)

 

Citește și:

 

LIVE UPDATE VIDEO Plen reunit al Parlamentului pentru învestirea Guvernului Florin Cîţu

 

LIVE UPDATE Miercuri - proceduri de învestitură pentru guvernul condus de premierul desemnat Florin Cîţu

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.