COD PORTOCALIU: 24-05-2025 ora 10 Intre 24 mai, ora 15 – 25 mai, ora 10 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată, cantități însemnate de apă

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Fosta prinţesă japoneză Mako, care şi-a pierdut titlul imperial după ce s-a căsătorit, la sfârşitul lunii octombrie, cu Kei Komuro, un cetăţean care nu are titluri nobiliare, a plecat duminică împreună cu soţul său la New York, unde cuplul urmează să locuiască, informează AFP.

Însoţiţi de pază, soţii s-au îmbarcat într-o cursă comercială spre New York de pe aeroportul Tokyo-Haneda, fără să discute cu numeroşii jurnalişti prezenţi la aeroport.

Mako şi Kei Komuro, ambii în vârstă de 30 de ani, s-au căsătorit la sfârşitul lunii octombrie, la Tokyo, fără fastuoasele ceremonii imperiale renunţând totodată la indemnizaţia financiară din partea statului acordată în mod obişnuit femeilor care părăsesc casa regală - o situaţie fără precedent în istoria Japoniei postbelice.

 

Foto: (c) Issei Kato/REUTERS



După anunţul logodnei, în 2017, Mako şi Kei Komuro au făcut obiectul unei intense mediatizări în Japonia, în cea mai mare parte negativă, din cauza unui litigiu financiar între mama lui Komuro şi un fost logodnic.

Acest conflict a provocat controverse în ţară, unde membrii familiei imperiale şi anturajul acestora sunt aşteptaţi să se comporte ireproşabil.

Împăratul nu mai are niciun rol politic în Japonia postbelică, dar rămâne o importantă figură simbolică a naţiunii.

Din cauza controverselor stârnite, cuplul şi-a amânat căsătoria, iar Kei Komuro a plecat în 2018 în Statele Unite pentru a urma studii de drept.

Mako a suferit din cauza stresului post-traumatic provocat de presiunea mediatică care a vizat planurile sale de căsătorie, a dezvăluit recent Agenţia casei imperiale.

După căsătorie, Mako a dezvăluit, cu prilejul unei conferinţe de presă, că a simţit ''teamă, tristeţe şi durere'' din cauza acuzaţiilor apărute în presă referitor la ea şi la familia lui Kei Komuro, pe care le-a calificat drept ''zvonuri nefondate''.

În Japonia, tronul imperial nu poate fi transmis decât descendenţilor masculini. În plus, femeile din casa imperială care se căsătoresc cu bărbaţi fără rang nobiliar rămân fără titluri şi fără descendenţă, fiind totodată excluse din familia imperială.

În vara aceasta, un grup de experţi a propus ca femeile din familia imperială să poată rămâne în sânul acesteia şi după ce se căsătoresc.AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor online: Irina Giurgiu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.