Aproximativ 3.000 de persoane au fost evacuate luni de pe esplanada Statuii Libertăţii după declanşarea unui incendiu pe un şantier de construcţii, au relatat pompierii newyorkezi citaţi de AFP.
Un container conţinând propan, de pe un şantier din complexul Liberty Island, a luat foc în jurul prânzului (16:00 GMT), au postat pe Twitter pompierii din New York.
Insula care este vizitată zilnic în acest sezon de mii de turişti a trebuit să fie evacuată timp de două ore.
În jurul orei 14:00 (18:00 GMT), pompierii au anunţat că incendiul este "sub control".
Turiştii au putut reveni pe insulă - accesibilă publicului doar cu feribotul din Manhattan - în jurul orei 14:30 (18:30 GMT), a declarat AFP, Jerry Willis, un purtător de cuvânt al National Park Service, care administrează monumentul american.
O persoană a fost rănită uşor în urma incidentului, dar nu a avut nevoie de spitalizare, a precizat sursa.
Liberty Island a mai fost evacuată la 4 iulie, de Ziua Naţională a SUA, după ce o militantă anti-Trump a escaladat piedestalul Statuii Libertăţii pentru a protesta împotriva separării familiilor de migranţi la frontiera mexicană. AGERPRES/(AS - editor: Mihaela Nicolaescu, editor online: Gabriela Badea)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | may 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |