Casa Albă a anunţat marţi că îşi menţine disponibilitatea de a continua negocierile cu Iranul, în pofida anunţului regimului de la Teheran privind intenţia de a îmbogăţi uraniul la 60%, nivel care se apropie de capacitatea de utilizare militară, transmite AFP.
"Desigur, suntem îngrijoraţi de aceste anunţuri provocatoare", a declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki.
"Calea diplomatică, suntem convinşi, este singura modalitate de a merge mai departe, iar dialogul, chiar şi indirect, este cel mai bun mod de a ajunge la o soluţie", a adăugat ea.
Iranul a surprins marţi când şi-a anunţat intenţia de a începe îmbogăţirea uraniului la 60%, la două zile după o "sabotare" a fabricii sale de îmbogăţire a uraniului de la Natanz, de care Teheranul acuză Israelul.
Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) a confirmat marţi că a fost notificată de Iran.
În prezent, Iranul îmbogăţeşte uraniul cu 20% în izotop 235, mult peste limita de 3.67%, fixată prin acordul nuclear internaţional.
Discuţiile pentru salvarea acestui acord, care urmau să fie reluate miercuri la Viena, au fost amânate până joi.
În cadrul conferinţei de presă zilnice, Jen Psaki a cerut membrilor grupului P5 + 1 (SUA, Germania, China, Franţa, Regatului Unit şi Rusia) să "respingă la unison" recentul anunţ al Teheranului.
Aceasta "subliniază necesitatea imperativă de a reveni la respectarea reciprocă a JCPOA" (Planul Comun şi Cuprinzător de Acţiune, acronimul acordului nuclear iranian), a continuat Psaki.
"Şi am fost angajaţi în mod constructiv - în ceea ce ni s-a părut că este un dialog constructiv - săptămâna trecută, deşi indirect, la Viena".
În pofida faptului că discuţiile au fost "dificile şi ne aşteptăm să dureze, ne aşteptăm şi nu am fost avertizaţi în legătură cu nicio modificare a participării preconizate la reuniunile care vor fi reluate mai târziu în această săptămână", a mai declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe.
O revenire la respectarea acordului din 2015 "precum şi procesul diplomatic care se reia la Viena săptămâna aceasta rămân cel mai bun mod de a limita programul nuclear al Iranului", a declarat, la rândul său, un oficial din cadrul Departamentului de Stat american. AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor online: Alexandru Cojocaru)
Citiţi şi:
Iranul anunţă că 'va începe să îmbogăţească uraniu la nivelul de 60%'
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.