

COD PORTOCALIU: 28-05-2025 ora 10 Intre 28 mai, ora 10 – 29 mai, ora 03 Fenomene vizate: se va semnala 28 mai, ora 10 – 29 mai, ora 03Fenomene vizate COD GALBEN: 28-05-2025 ora 10 Intre 29 mai, ora 03 – 29 mai, ora 23Fenomene vizate se va semnala 29 mai, ora 03 – 29 mai, ora 23Fenomene vizate
Purtarea măştilor faciale şi limitarea numărului de spectatori sunt măsuri importante, dar o tehnologie de ventilaţie corespunzătoare este "ingredientul" esenţial pentru reducerea riscului de transmitere a noului coronavirus în rândul participanţilor la evenimente publice desfăşurate în spaţii închise, potrivit unui studiu german citat de Reuters.
Cercetătorii spun, de asemenea, că rezultatele studiului au implicaţii importante în ceea ce priveşte controlarea epidemiei şi în rândul populaţiei largi.
Circa 1.500 de voluntari cu măşti faciale, dezinfectanţi şi emiţătoare pentru păstrarea distanţei au participat la un concert pop desfăşurat într-o sală din Leipzig în luna august pentru a estima modalitatea prin care virusul se transmite în cadrul unor mulţimi mari de oameni.
Cercetătorii au simulat trei scenarii - care au variat numărul spectatorilor precum şi standardele de distanţare socială - şi au creat un model computerizat al arenei pentru a analiza fluxul de aerosoli provenit de la spectatorii potenţial infectaţi.
''Cea mai importantă descoperire pentru noi a fost să înţelegem cât de crucială este existenţa unui tehnologii adecvate de ventilaţie. Este un aspect esenţial pentru reducerea riscului de infectare'', a precizat Stefan Moritz, coordonatorul studiului RESTART-19 şi profesor la Facultatea de Medicină a Universităţii din Halle.
Potrivit studiului, reducerea capacităţii sălii, deschiderea mai multor puncte de intrare şi plasarea spectatorilor pe scaune sunt măsuri care pot avea un impact major asupra numărului de persoane cu care oamenii intră în contact.
Recomandările făcute de noul studiu includ următoarele dispoziţii: consumul de alimente să fie permis doar pe scaune, zone de aşteptare să fie amenajate în aer liber, purtarea măştii pe întreaga durată a concertului şi angajarea unor însoţitori care să se asigure că spectatorii respectă regulile de igienă.
Cercetătorii au dezvoltat, de asemenea, un model epidemiologic prin care să analizeze impactul pe care punerea în scenă a unui eveniment îl generează în rândul populaţiei generale.
Autorii studiului au ajuns la concluzia că măsurile de igienă precum purtarea măştilor şi distanţarea socială ar trebui să fie în continuare respectate atât timp cât pandemia persistă, iar planul de aşezare pe scaune şi numărul invitaţilor ar trebui să fie ajustat în baza datelor referitoare la incidenţa virusului.
''Evenimentele au potenţialul de a alimenta epidemia prin transmiterea agenţilor patogeni, dar, dacă sunt respectate principiile de igienă, atunci riscul este foarte scăzut'', a spus Rafael Mikolajczyk, cercetător la Institutul de Epidemiologie Medicală al Univesităţii din Halle.
Rezultatele studiului nu au fost încă evaluate prin procedura peer-review. AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Florin Bădescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | may 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |