Danemarca s-a calificat la CM 2018 după barajul împotriva Irlandei

•  Sport
1568 afişări

Naționala de fotbal a Danemarcei s-a calificat la Cupa Mondială 2018 în urma barajului împotriva Irlandei, pe care a învins-o marți la Dublin în manșa a doua cu 5-1 (2-1), după ce în tur, la Copenhaga, scorul a fost 0-0.

a248d675-c4ff-431b-a73b-07c93df20322

Danemarca este a 30-a echipă calificată la Mondialul de anul viitor. Ea se alătură astfel celorlalte naționale din zona UEFA care și-au asigurat prezența la CM 2018 după meciuri de baraj: Elveția, Croația și Suedia.

Irlanda a deschis rapid scorul, în minutul 6, prin Shane Duffy, însă Danemarca a întors rezultatul până la pauză, cu golurile lui Andreas Christensen, ajutat de o deviere a irlandezului Cyrus Christie, în minutul 29, și Christian Eriksen (32). Eriksen a reușit dubla în minutul 63 și a punctat din nou după 11 minute, în urma unei greșeli a fundașului Stephen Ward. Rezerva Bendtner a închis tabela, din penalty, în ultimul minut al timpului regulamentar.

Irlanda a avut momente bune la scorul de 1-0, iar McClean a ratat o mare ocazie în minutul 24. Irlanda a acuzat apoi primirea a două goluri în câteva minute și nu a mai reușit să fie periculoasă până la pauză, iar în repriza secundă a fost lipsită de luciditate și a căzut psihic după al treilea gol al oaspeților.

Echipa antrenată de norvegianul Age Hareide a fost net superioară adversarei sale în retur, după ce în manșa întâi nu a reușit să obțină o victorie pe care ar fi meritat-o.

Danemarca a încheiat pe locul 2 grupa E din preliminarii, din care a făcut parte și România. Grupa a fost câștigată de Polonia.

Danemarca va juca pentru a cincea oară la Cupa Mondială, unde a fost prezentă ultima oară în 2010. Irlanda rămâne cu trei calificări la această competiție, ultima în 2002.

Irlanda — Danemarca 1-5 (1-2)
Dublin, Aviva Stadium
Au marcat: Shane Duffy (6), respectiv Andreas Christensen (29), Christian Eriksen (32, 63, 74), Nicklas Bendtner (90, penalty)
baraj pentru Cupa Mondială 2018 — retur
În tur: 0-0

Au evoluat echipele:

Irlanda: 23. Darren Randolph — 2. Cyrus Christie, 20. Shane Duffy, 3. Ciaran Clark (9. Shane Long, 71), 17. Stephen Ward — 13. Jeff Hendrick, 22. Harry Arter (7. Aiden McGeady, 46) — 18. David Meyler (căpitan; 14. Wes Hoolahan, 46), 10. Robbie Brady, 11. James McClean — 8. Daryl Murphy. Selecționer: Martin O'Neill.
Rezerve neutilizate: 1. Keiren Westwood, 16. Colin Doyle — 4. John O'Shea, 5. Paul McShane, 6. Glenn Whelan, 12. Callum O'Dowda, 15. Conor Hourihane, 19. Scott Hogan, 21. Kevin Long.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel — 6. Andreas Christensen, 4. Simon Kjaer (căpitan), 12. Andreas Bjelland, 17. Jens Stryger Larsen (5. Peter Ankersen, 54) — 8. Thomas Delaney, 7. William Qvist, 10. Christian Eriksen — 20. Yussuf Poulsen (21. Andreas Cornelius, 70), 9. Nicolai Jorgensen (11. Nicklas Bendtner, 84), 23. Pione Sisto. Selecționer: Age Hareide.
Rezerve neutilizate: 16. Jonas Lossl, 22. Frederik Ronnow — 2. Mike Jensen, 3. Jannik Vestergaard, 13. Mathias Jorgensen, 14. Jonas Knudsen, 15. Martin Braithwaite, 18. Lukas Lerager, 19. Lasse Schone.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenți: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz; arbitru de rezervă: Pawel Raczkowki (toți din Polonia)

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)