COD PORTOCALIU: 24-02-2018 ora 13 Intre 26 februarie, ora 03 – 01 martie, ora 10 se va semnala temperaturi foarte scăzute, atât noaptea, cât și ziua

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bruxelles, 20 sep /Agerpres/ - Fotbaliştii români Dorin Rotariu şi Răzvan Marin au marcat, miercuri, pentru echipele Royal Excel Mouscron, respectiv Standard Liege, în şaisprezecimile de finală ale Cupei Belgiei.

Rotariu a marcat primele sale goluri pentru Mouscron, formaţie antrenată de Mircea Rednic, care s-a impus cu scorul de 3-1, pe teren propriu, în faţa echipei de ligă secundă Tubize. Taiwo Awoniyi (27) a deschis scorul pentru Mouscron, Dorin Rotariu (32) l-a majorat, apoi oaspeţii au redus din diferenţă, prin Hugo Videmont (55), pentru ca Rotariu, jucător împrumutat de la FC Bruges, să închidă tabela (70).

Răzvan Marin a marcat al doilea gol al echipei Standard Liege, în meciul câştigat acasă cu 4-0 în faţa formaţiei de liga a treia KSK Heist. Carlinhos (30) a deschis scorul, Răzvan Marin a înscris un minut mai târziu, celelalte goluri fiind semnate de Orlando Sa (64) şi Duje Cop (71). Standard a încheiat partida în zece oameni, Paul-Jose M'Poku fiind eliminat în min. 75.

Anderlecht Bruxelles s-a calificat şi ea în optimi, după 1-0 în deplasare cu Westerlo. Unicul gol a fost înscris de Henry Onyekuru (66). La campioană, Nicolae Stanciu a intrat în minutul 71, iar Alex Chipciu a fost înlocuit în min. 63.

Royal Antwerp, formaţie pregătită de Ladislau Boloni, s-a calificat, marţi, în optimi, după 2-0 cu SK Lierse.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea)