Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 17 sep /Agerpres/ - Sportivii români au cucerit trei medalii, una de aur, una de argint şi una de bronz, duminică, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Paris, o ultimă verificare înaintea Campionatelor Mondiale de la Montreal.

Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la bârnă, cu 14,200 puncte, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică, şi medalia de argint la sol, cu 13,650 puncte, devansată de Claudia Frangapane (Marea Britanie), 13,900. La paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 4, cu 13,800 puncte.

Ioana Crişan a terminat pe locul 8 la sol, cu 10,950 puncte.

La masculin, Marian Drăgulescu a obţinut medalia de bronz la sol, cu 14,100 puncte, fiind depăşit în clasament de guatemalezul Jorge Vega Lopez, 14,350 puncte, şi de ucraineanul Petro Pahniuk, 14,150. La sărituri, ''veteranul'' a ocupat locul al patrulea, cu 14,525 puncte, la 250/1000 de bronzul obţinut de ucraineanul Olge Verniaev.

Vlad Cotuna a obţinut locul 5 la paralele, cu 13,900 puncte, Cristian Băţagă a ocupat locul 5 la cal cu mânere, cu 14,200 p.

Campionatele Mondiale de la Montreal vor avea loc între 2 şi 8 octombrie.

În weekend-ul trecut, la Cupa Mondială de la Szombathely (Ungaria), Cătălina Ponor a cucerit aurul la bârnă şi argintul la sol, iar Marian Drăgulescu a obţinut argintul la sol şi aurul la sărituri.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea)