COD GALBEN: 05-05-2025 ora 10 Intre 5 mai, ora 12 – 5 mai, ora 23 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată COD PORTOCALIU: 05-05-2025 ora 16 Intre 16:55 si 18:00 se va semnala Grindină de medii și posibil mari dimensiuni, averse torențiale ce vor cumula 25....30 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului in Județul Vaslui; COD GALBEN: 05-05-2025 ora 16 Intre 16:50 si 18:00 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. in Județul Gorj, Județul Vâlcea; COD GALBEN: 05-05-2025 ora 16 Intre 16:35 si 17:30 se va semnala Grindină de mici și medii dimensiuni, averse torențiale din care se pot înregistra cantăți de15 -20 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului in Județul Constanta; COD GALBEN: 05-05-2025 ora 16 Intre 16:10 si 17:30 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. in Județul Argeş;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 28 aug /Agerpres/ - Selecţionerul echipei de fotbal a României, germanul Christoph Daum, a apreciat luni că în varianta optimistă tricolorii au încă 50% şanse de calificare la CM 2018, înaintea meciurilor cu Armenia şi Muntenegru din preliminariile CM 2018, şi a reiterat dorinţa sa de a continua pe banca tehnică a tricolorilor şi în campania pentru EURO 2020.

''Trebuie să fim întotdeauna optimişti, dar în acelaşi timp şi realişti. Dacă e să fim optimişti, am putea spune că avem 50% şanse, dar dacă e să fim realişti, vă puteţi da seama şi dumneavoastră'', a declarat luni selecţionerul României cu prilejul unei conferinţe de presă la Mogoşoaia.

Daum a precizat că de luni îi va avea la dispoziţie pe toţi tricolorii care pregătesc la Mogoşoaia meciurile cu Armenia (1 septembrie) şi Muntenegru (4 septembrie) din preliminariile CM 2018, cu excepţia lui Eric Bicfalvi şi Ciprian Deac, care vor fi supuşi unor investigaţii medicale.

''Ne pregătim acum pentru importantul meci cu Armenia. Toţi jucătorii intră treptat în programul de pregătire. Ieri au fost 12 jucători prezenţi, dar azi vom intra în formulă completă. Jucătorii sunt bine, sunt motivaţi, au o atitudine bună, trebuie să regăsim forma de la partida cu Chile. Am convingerea că putem juca mai bine, sunt optimist în această privinţă. Bicfalvi şi Deac vor face investigaţii la spital pentru a avea un feedback complet asupra stării lor medicale. În privinţa lui Deac, cred că va fi 100% pentru antrenament în două zile. De ieri, el a dorit să se antreneze în sistem normal, dar am preferat să-l menajăm cu un antrenament separat. Suntem gata de un restart în ceea ce priveşte partida cu Armenia", a declarat luni Daum la Mogoşoaia.

Antrenorul german a precizat că presiunea dinaintea celor două meciuri este ceva normal şi că experienţa l-a învăţat cum să gestioneze asemenea momente: ''După mai bine de 30 ani în fotbalul profesionist pot spune că nu a fost vorba niciodată de relaxare. Întotdeauna există presiune, există aşteptări. Iar acestea fac parte din fotbalul profesionist. Însă experienţa şi gândirea mea pozitivă mă pot ajuta să trec peste aceste lucruri. Feedback-ul din partea jucătorilor îmi spune că ei sunt conştienţi de responsabilitatea noastră, de faptul că reprezentăm o ţară.

Daum a explicat de ce nu a fost momentul potrivit pentru atacantul Denis Alibec să fie convocat la aceste meciuri, dar a precizat că poarta naţionalei rămâne deschisă pentru jucătorul de la FCSB.

''Aceasta este o situaţie comparabilă cu cea dintre medic şi pacient, care ţine de confidenţialitate. Pot spune doar că sunt conştient că în urma presiunii mediatice sunt foarte multe atacuri asupra mea. Din fericire sunt doar atacuri verbale până acum, mi s-a întâmplat uneori şi pe stradă. Oamenii mă atacă în urma acestei presiuni mediatice. Îl ştiu bine pe Alibec, am lucrat în câteva ocazii cu el. Ştiu căe are foarte multe calităţi, un caracter bun. Dacă va reuşi să-şi menţină performanţele la acelaşi nivel pe termen lung, uşa îi va fi deschisă mereu la echipa naţională. Urmărim mulţi jucători, strângem toate datele despre fiecare dintre ei şi la final luăm decizia. Asta nu înseamnă că dacă Alibec nu este prezent acum aici, el nu reprezintă un jucător de viitor pentru echipa naţională. Cu Sporting, de exemplu, a început fantastic şi sperăm să menţină acel nivel pe o perioadă mai îndelungată'', a declarat selecţionerul tricolorilor.

Viitorul lui Daum la naţionala României este incert în cazul ratării calificării la CM 2018, dar germanul îşi doreşte să continue pentru a încerca cu mai multe şanse o calificare la turneul final al EURO 2020.

''Întotdeauna se întâmplă aşa. Niciodată nu ştii în fotbalul profesionist când ţi se termină contractul. Sunt două categorii de antrenori. Antrenori care au fost concediaţi în timpul derulării contractului şi antrenori care vor fi concediaţi ulterior. Sunt foarte motivat să lucrez pentru România şi vreau să continui să lucrez aici. Chiar dacă cifrele nu arată bine acum, deciziile pe care le-am luat sunt bune. Am adus jucători tineri, am început întinerirea echipei. Aceasta reprezintă un proces, care fireşte nu depinde numai de mine, depinde şi de cei care au răbdarea să aştepte realizarea acestui proces. Sunt foarte motivat să aduc noi jucători în continuare, să creez o nouă imagine pentru fotbalul românesc. Mă identific foarte mult cu aceşti jucători, cu această echipă, cu această ţară şi voi da tot ce am mai bun pentru a îndeplini această misiune până în ultima secundă. Cred că poate deveni o naţională pentru care pot garanta ulterior că se poate califica la EURO 2020. Avem nevoie de rezultate bune acum în finalul acestor preliminarii şi să ne uităm cu un ochi şi să ne pregătim şi pentru 2020'', a declarat Daum.
AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mircea Lazaroniu)


Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.