COD GALBEN: 13-12-2017 ora 12 Intre 12:15 si 14:00 se va semnala ceață care reduce vizibilitatea sub 200 m și ocazional sub 50 m in Județul Caraș-Severin; COD GALBEN: 13-12-2017 ora 12 Intre 12:00 si 14:00 se va semnala Ceață care reduce vizibilitatea local sub 200 m și izolat sub 50 m. in Județul Brașov, Județul Harghita, Județul Covasna;

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 12 aug /Agerpres/ - Rutierul austriac Patrick Bosman (Hrinkow) a câştigat, sâmbătă, ediţia a 11-a a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, încheiată la Miercurea Ciuc, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

Bosman a fost urmat în clasamentul final de germanul Christian Mager (Hrinkow), la 7 secunde, şi de moldoveanul Nicolae Tanoviţchii (Tuşnad Drag Cycling Team), la 13 secunde, etc. Românul Daniel Crista (CSA Steaua) a ocupat locul 7, la 44 de secunde de învingător.

Ultima etapă, denumită 3B, a avut 125,4 km şi s-a desfăşurat pe traseul Miercurea Ciuc - Racu - Frumoasa - Miercurea Ciuc - Sâncrăieni - Bancu - Leliceni - Miercurea Ciuc, încheindu-se cu 11 tururi pe străzile din municipiul Miercurea Ciuc.

Victoria în ultima etapă a revenit austriacului Markus Kopfauf (WSA Greenlife), în 3 h 04 min 06 sec, urmat în clasament de sârbul Stevan Klisuric, la 21 de secunde, şi de ungurul Csaba Palyi (DKSI), tot la 21 de secunde, etc. Daniel Crista a fost al 15-lea, la 56 de secunde de învingător.

Tricoul roşu-negru pentru cel mai bun sprinter a fost adjudecat de Christian Mager (Hrinkow), cel mai bun căţărător a fost moldoveanul Maxim Rusnac, el primind tricoul argintiu, Cel mai bun rutier U23 a fost austriacul Moran Vermeulen (ARBO), Daniel Crista a primit tricoul galben, pentru cel mai bun român, tricoul verde, acordat celui mai bun rutier maghiar, i-a revenit lui Attila Valter (Cube Csomor), iar cel alb, pentru cea mai bună echipă, a fost câştigat de Hrinkow Advarics Cycling (Austria).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea)
Sursa: Administrația Națională de Meteorologie