Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Lisabona, 18 iul /Agerpres/ - Selecţionata de junioare a României va întâlni Rusia în finală, în timp ce echipa de juniori va înfrunta Suedia în finala mică, marţi, la Campionatele Europene de tenis de masă pentru cadeţi şi juniori de la Guimaraes (Portugalia).

Echipa de junioare a României s-a calificat în finală, după ce a învins Cehia în sferturi şi Azerbaidjanul în semifinale. Tricolorele au dispus cu 3-1 de Cehia, Adina Diaconu câştigând cu 3-1 meciul cu Stanislava Slezakova şi cu 3-0 duelul cu Katerina Cechova, în timp ce Andreea Dragoman a trecut cu 3-1 de Cechova. În alt meci, Tania Plăian a fost învinsă cu 3-0 de Zdenka Blaskova.

România s-a impus cu 3-1 şi în faţa Azerbaidjanului, Diaconu obţinând din nou două victorii, 3-0 cu Xingtai Chen şi 3-1 cu Jing Ning, în timp ce Tania Plăian a câştigat cu 3-1 meciul cu Simeng Deng. În altă partidă, Andreea Dragoman a fost întrecută cu 3-2 de Jing Ning. România va juca marţi seara finala cu Rusia.

Selecţionata de juniori a dispus în sferturi de Franţa cu 3-2, după ce Cristian Pletea l-a întrecut cu 3-2 pe Leo De Nodrest şi tot cu 3-2 pe Irvin Bertrand, iar Rareş Şipoş a trecut şi el cu 3-2 de Leo De Nodrest. Şipoş a fost învins cu 3-2 de Bertrand, iar Florin Spelbuş a cedat cu 0-3 în faţa lui Jules Rolland.

În semifinale, România a fost învinsă la mare luptă de echipa Germaniei, cu scorul de 3-2. Cristian Pletea i-a învins pe Gerrit Engemann cu 3-2 şi pe Tobias Hippler cu 3-1. Rareş Şipoş a fost învins de Hippler cu 3-1 şi a pierdut cu 2-3 meciul decisiv, cu Engemann, după 12-14 în setul cinci. În altă partidă, Dragoş Florin Oprea a fost învins cu 3-0 de Eric Meissner.

România va juca, marţi, pentru locurile 3-4, cu Suedia.

Echipa de cadeţi a României a învins Letonia cu 3-1 (puncte reuşite de Emanuel Cocinschi-Deac-Ţigănetea - două victorii la simplu şi una la dublu, alături de Emir Culpedin), iar marţi va juca pentru locurile 17-20 cu Elveţia.

Echipa de cadete a fost învinsă de Turcia în sferturile de finală cu scorul de 3-0. În primul meci pentru locurile 5-8, tricolorele au trecut de Cehia cu 3-0, prin victoriile reuşite de Luciana-Camelia Mitrofan, Elena-Adriana Zaharia şi perechea Diana Urîtu/Ioana Sîngeorzan. În partida pentru poziţiile 5-6, România va înfrunta marţi echipa Lituaniei.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea)