Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 10 iul /Agerpres/ - România a ocupat locul 1 în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de judo rezervate categoriei de vârsta U21, care au avut loc la Pazargik (Bulgaria) în perioada 7-9 iulie, sportivii din ţara noastră obţinând şase medalii de aur, patru medalii de argint şi patru medalii de bronz.

Medaliile de aur au fost obţinute de Laszlo Balasz (55 kg), Laris Borş (60 kg), Răzvan Bodea (73 kg), Teodor Băldean (81 kg), Cleonia Riciu (52 kg) şi Alexandra Mazilu (78 kg).

Medaliile de argint au fost câştigate de Alin Albu (60 kg), Andrei Guşa (81 kg), Andrei Baicu (100 kg), Cristina Sîrbuleţ (78 kg). În posesia medaliilor de bronz au intrat Lidia Marin (44 kg), Iasmin Covaciu (48 kg), Otilia Preda (63 kg) şi Florisa Horvath (70 kg).

La aceasta competiţie, România a fost reprezentată de un lot format din 30 de judoka. Au participat peste 170 de judoka din Albania, Bulgaria, Bosnia-Herţegovina, Grecia, Macedonia, Muntenegru, Serbia, Turcia şi România.

În clasamentul pe medalii, România a fost urmată de Turcia şi Bosnia-Herţegovina.
AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ)