COD GALBEN: 28-01-2020 Intre 02:00 si 08:00 se va semnala local ceaţă ce determină scăderea vizibilităţii sub 200 m şi izolat sub 50 m in Județul Gorj; COD GALBEN: 28-01-2020 Intre 02:00 si 08:00 se va semnala ceaţă care determină scăderea vizibilității local sub 200 m și izolat sub 50 m. in Județul Constanta, Județul Tulcea; COD GALBEN: 28-01-2020 Intre 02:00 si 08:00 se va semnala ceață care local determină reducerea vizibilității sub 200m și izolat sub 50m in Județul Caraş-Severin, Județul Arad, Județul Bihor, Județul Timiş; COD GALBEN: 27-01-2020 ora 23 Intre 23:00 si 05:00 se va semnala ceață care determină reducerea vizibilității local sub 200 m in Județul Harghita;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 13 apr /Agerpres/ - Fosta gimnastă Daniela Sofronie a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES, că organizarea Campionatelor Europene de gimnastică artistică la Cluj-Napoca (19-23 aprilie) reprezintă pentru ţara noastră o onoare şi o recunoaştere.

Sofronie (29 ani), campioană olimpică la Atena (2004) cu echipa din care a făcut parte şi Cătălina Ponor, a afirmat că presiunea din partea publicului va fi benefică pentru gimnaştii români, deoarece ''dorinţa de a nu-i dezamăgi pe cei care te susţin poate face minuni pentru moralul unui sportiv'', iar câştigarea unei medalii acasă îţi dă ''un sentiment unic de mândrie''.

Cătălina Ponor şi Larisa Iordache au şanse să urce pe podium la toate aparatele la care vor concura, a subliniat Sofronie, care a câştigat argintul la sol la Jocurile de la Atena.

Sofronie a mărturisit că va merge la Cluj împreună cu echipa micilor gimnaste din cadrul proiectului "Ţară, ţară, vrem campioane!"

Daniela Sofronie consideră că pentru gimnastica românească ''acum este mai greu ca oricând'' şi este nevoie de legi, de implicare activă, ''nu doar când sportivii vin cu medalii la gât'', de cluburi, de antrenori buni, în locul celor care au plecat în străinătate, de selecţie în şcoli, de sport de masă, de părinţi care să îşi dorească să îndrume copiii spre sport, de bani.

Sofronie a mai câştigat aurul la Europenele din 2004, la Amsterdam, cu echipa, fiind şi vicecampioană europeană în acel an la individual compus.

AGERPRES: Cum vedeţi Campionatele Europene găzduite de Cluj-Napoca, primele organizate în România după 60 de ani?
Daniela Sofronie: Organizarea Europenelor la Cluj reprezintă un eveniment pe care ni l-am dorit de atâta timp, este un impuls pentru gimnaştii români care au trecut printr-o perioadă mai puţin fastă şi o ocazie pentru public de a-i cunoaşte şi mai bine. Este de bun augur să poţi concura la tine acasă, te mobilizează, te încurajează. Pentru noi este o onoare şi o recunoaştere.

AGERPRES: Ce părere aveţi despre loturile care vor reprezenta România la aceste Europene?
Daniela Sofronie: La feminin, avem patru fete care au concurat deja la Europene. Având în vedere că gimnaştii noştri vor concura "acasă", provocarea concursului va fi mobilizatoare, poate şi emoţiile lor vor altfel ştiind că au în sală publicul care să le susţină necondiţionat.

AGERPRES: Ce şanse avem la medalii?
Daniela Sofronie: România întotdeauna a avut şansa la medalii, indiferent că am avut lot mai mare sau mai mic, că am avut ani mai buni sau mai grei. Le avem în echipă pe Cătălina Ponor şi Larisa Iordache, ambele nu doar cu experienţa unui astfel de concurs, dar şi cu rezultate deosebite. Olivia Cîmpian şi Ioana Crişan au deja câte o medalie la Europenele din 2016 (de junioare, n. red.), deci nu sunt debutante.

AGERPRES: Care dintre sportivii noştri pot urca pe podium şi la ce probe? De la cine aveţi aşteptări mai mari?
Daniela Sofronie: Desigur, cele mai mari speranţe se duc spre Cătălina Ponor şi Larisa Iordache, fiecare din ele având toate şansele să urce pe podium la toate aparatele la care vor concura. Sperăm că şi cele mai mici membre să ne surprindă plăcut.

AGERPRES: România s-a întors anul trecut de la Europene cu patru medalii, două câştigate de Cătălina Ponor şi două de Marian Drăgulescu, se poate mai mult la Cluj?
Daniela Sofronie: Desigur, întotdeauna se poate mai bine. Acum depinde foarte mult şi de starea lor de sănătate, de nivelul competitorilor lor. Concursul este concurs, orice se poate întâmpla. Dacă vă amintiţi, în 1975, la Skien, o româncă cucerea cam tot ce se putea cuceri şi Europa descoperea o nouă stea (Nadia Comăneci, n. red.). Întotdeauna pot exista surprize de orice fel.

AGERPRES: Faptul că această ediţie se organizează acasă este un avantaj pentru sportivii noştri sau un dezavantaj, având în vedere presiunea care va exista din partea publicului?
Daniela Sofronie: Personal, cred că este un avantaj major. Cred că este fantastic să simţi energia celor din tribune care te susţin, să ştii că fanii sunt acolo pentru tine, că ai familia şi prietenii aproape şi cred că dorinţa de a nu-i dezamăgi poate face minuni pentru moralul unui sportiv.

AGERPRES: Aveţi un regret că nu aţi putut concura într-o competiţie de acest nivel în ţară?
Daniela Sofronie: Desigur. Probabil orice sportiv de performanţă visează să poată urca pe podium în ţara lui, să salute publicul lui, să arate medalia câştigată către tribune, acolo unde se află cei dragi. Câştigarea unei medalii este o performanţă majoră oriunde, dar să o câştigi acasă, asta trebuie să îţi dea un sentiment unic de mândrie.

AGERPRES: Ce sfaturi le-aţi da componenţilor loturilor naţionale înaintea acestor Europene? Veţi merge la Cluj să îi încurajaţi?
Daniela Sofronie: Voi merge la Cluj, nu doar ca spectator, ci împreună cu echipa micilor gimnaste "Ţară, ţară, vrem campioane!", proiect în care sunt implicată în mod activ. Nu ştiu dacă sunt eu cea mai în măsură să dau vreun sfat. După cum ştiţi, Cătălina mi-a fost colegă şi ne-am bucurat împreună de un an de mare succes în gimnastica românească în 2004. Deci ea ştie deja mai bine ca oricine ce are de făcut şi cum să se mobilizeze. Larisa are şi ea la activ mai multe campionate europene cu rezultate deosebite. Îi place să concureze şi cred că abia aşteaptă să înceapă concursul. Tuturor celor patru membre ale echipei României le urez să fie sănătoase, să se poată concentra, să nu se grăbească şi să îşi facă exerciţiile aşa cum le fac în sala de antrenament.

AGERPRES: Ar putea reprezenta această ediţie a Europenelor un nou început pentru gimnastica românească?
Daniela Sofronie: Cred că noul început a fost făcut deja. Nu ştiu dacă este bine spus "un nou început". Noi avem o şcoală de gimnastică care a trecut prin vremuri şi mai bune şi mai rele, a reuşit să treacă de schimburile de generaţii, de mişcările din echipele de tehnicieni, de schimbarea de adresă a lotului, pe parcursul a mai mult de 40 ani, cumva România a reuşit să dea rezultate chiar şi arunci când aproape nu mai aveam cum şi din ce. A existat mereu continuitate. Fie că vorbim despre proiectul "Ţară, ţară, vrem campioane!", fie că vorbim de relocarea lotului la Deva, cred că s-a pus baza unui viitor în sportul care ne-a adus atâtea satisfacţii.

AGERPRES: Loturile naţionale ale României nu traversează cea mai bună perioadă a lor, se poate vorbi despre o criză?
Daniela Sofronie: S-a vorbit despre criză şi când Bela Karolyi a părăsit România, s-a spus la fel şi după Revoluţie când lotul s-a desfiinţat şi campioane cu potenţial uriaş s-au retras în căutarea unei înţelegeri a ceea ce se întâmplă (într-o vreme tulbure şi de schimbări majore pentru toate domeniile, nu doar în sport) şi la schimbările de generaţii s-a spus asta. Acum este mai greu ca oricând, pentru că s-a terminat baza pe care o aveam din selecţii, pentru că ideea de sport de masă nu mai există, pentru că legislaţia trebuie schimbată să ajute repunerea în circuit a cluburilor, antrenorilor, sportivilor şi pentru că bazele sportive au fost şi ele afectate de timp, dar nu au mai putut fi renovate.

AGERPRES: De ce are nevoie gimnastica românească pentru a reveni în elită mondială?
Daniela Sofronie: Este nevoie de legi, de implicare activă, nu doar când sportivii vin cu medalii la gât. De cluburi, de antrenori buni care să îi poată înlocui pe cei care au plecat şi antrenează acum echipe cu care noi concuram, de selecţia în şcoli, de sport de masă, de părinţi care să îşi dorească să îndrume copiii spre sport şi să îi încurajeze să participe la orele de sport chiar din şcoală, de disciplină şi, departe de a fi ultima verigă, de bani. Nu poţi avea cluburi cu săli de gimnastică fără un aparat, fără spaţiu suficient de alergare, fără acoperiş reparat sau cu bazine lăsate în paragină şi apoi să spui "Pe vremuri aveam medalii olimpice la acest sport"
AGERPRES (AS/autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.