Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Brăila, 20 mar /Agerpres/ - Pugilistul român Robert Eusebiu Jitaru s-a calificat în finala categoriei 56 kg, luni, la Campionatele Europene de box Under-22 de la Brăila, după ce l-a învins pe slovacul Viliam Tanko.

Jitaru a obţinut o victorie la puncte, cu 4-1, după ce a dominat primele două reprize şi a reuşit să păstreze echilibrul în ultima rundă.

Dublu medaliat cu bronz la Campionatele Europene box pentru tineret, Jitaru va boxa pentru medalia de aur cu învingătorul din cealaltă semifinală, care îi opune pe turcul Ali Ihsan Alagaş şi englezul Peter McGrail.

Tot luni, în semifinalele cat. 81 kg, Paul Andrei Arădoaie îl va înfrunta pe ucraineanul Stepan Grekul.

România a aliniat zece sportivi la startul Europenelor de la Brăila, doar trei au ajuns în sferturi şi doi au obţinut medalii.
AGERPRES (autor: Ecaterina Ignat, editor: Mihai Ţenea)