UPDATE Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României după un final dramatic

•  Sport
599 afişări

U-BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României la baschet masculin, vineri seara, în Sala Sporturilor ''Transilvania'' din Sibiu, după ce a învins-o, într-un final dramatic, pe BC Mureș Târgu Mureș, cu scorul de 79-78 (17-19, 28-22, 12-20, 22-17), în ultimul act.

d96d34fb-b04b-43d0-9da0-b90767806049

''U'' câștigă pentru al doilea an consecutiv trofeul, Aleksandar Rasic marcând coșul victoriei cu 9 secunde înainte de final, după care mureșenii au ratat ultima aruncare a meciului prin Borșa.

Primul sfert al meciului a fost unul cu răsturnări de scor, dar mureșenii l-au terminat în avantaj, 19-17. Clujenii au întors scorul și au ajuns la un avans de șase puncte, 31-25, iar la jumătatea meciului conducea cu 45-41. Scorul a continuat să fie destul de strâns, iar vicecampioana a reușit să întoarcă scorul, 55-51, iar cu zece minute înainte de final avea 61-57. BC Mureș a avut 66-59 (min. 32), dar nu a marcat deloc timp de aproape cinci minute, iar ''U'' a reușit 13 puncte, conducând cu 72-66. Mureșenii au avut o nouă revenire, 76-72 (zece puncte la rând), însă Rasic a fost omul ultimului minut, cu un coș de trei puncte și unul de două (cel câștigător), iar ''U'' a obținut trofeul.

Aleksandar Rasic a fost MVP-ul clujenilor, cu 21 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive. Antrenorul Mihai Silvășan i-a mai folosit pe Kyndall Dykes 11 p, 1 rec, 1 pd, Vlad Moldoveanu 16 p, 14 rec, 4 pd, Roland Torok 4 p, 5 rec, Filip Adamovic 8 p, 1 rec, 8 pd, Ousmane Barro 6 p, 3 rec, Tudor Gheorghe, Theodor Jucan, Nandor Kuti 6 p, 2 rec, Vaidas Kariniauskas 7 p, 3 rec.

Pentru BC Mureș, formație pregătită de Barnabas Szaszgaspar, au jucat: Goran Martinic 11 p, 3 rec, 8 pd, Ioan Alin Borșa 2 p, 3 rec, Laszlo Lazar 11 p, 7 rec, 3 pd, Ernests Kalve 9 p, 1 pd, Lamarcus Reed 17 p, 2 rec, 2 pd, Daniel Popescu, Radovan Markovic 1 rec, 2 pd, Cornel Cioacătă, Szabolcs Santa 6 p, 2 rec, Dalibor Djapa 14 p, 3 rec, 1 pd, Andrei Ștefan 8 p.

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)