Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Oradea, 26 iun/Agerpres/ - Ungurul Vatai Miklos a câştigat, pentru a patra oară, titlul de Iron Man în cel mai dificil triatlon din ţară (3,8 km înot, 180 km bicicletă, 42,2 km alergare) de la Oradea, din cadrul Campionatului Internaţional de Triatlon AROBS X-Man România 2016, care a ajuns la ediţia a 7-a.

Potrivit organizatorului Szokolszky Istvan, vicepreşedintele Clubului Sportiv Xterra Oradea, Vatai Miklos, cronometrat cu 9h29min51sec, a fost urmat în clasamentul concursului de sâmbătă de Andrei Dudu (România) - 10h17min35sec şi de Majer Andras (România) - 10h40min40sec.

În competiţia feminină, pe primul loc s-a clasat croata Maja Urban (10h47min15sec), care le-a devansat pe românca Andreea Călugăru (13h14min08sec) şi unguroaica Gyebnar Eva (13h37min33sec).

În competiţia Half Ironman, pe distanţe înjumătăţite (1,9 km înot, 90 km bicicletă, 21 km alergare), primul loc a fost obţinut de sportivul ungur Szilagyi Peter (4h12min08sec), urmat în clasament de românii Zsombor Deak (4h18min58sec) şi Mihai Vigariu (4h23min09sec).

La feminin, podiumul a fost ocupat în întregime de sportive din Ungaria: 1. Szabolcsi Fruzsina (4h53min23sec); 2. Szentpeteri Diana (5h00min56sec) şi Koter Adel (5h17min24sec).

La această competiţie internaţională au participat 355 sportivi din şapte ţări: România, Ungaria, Polonia, Slovacia, Croaţia, Italia şi Franţa, din care 97 la Iron Man, cea mai dificilă probă, având în vedere lungimea traseelor, dar şi temperaturile caniculare.

Competiţia s-a desfăşurat în trei locuri: proba de înot în lacul Săldăbagiu, proba de ciclism pe o rută în zona Paleu - Cauceu, iar proba de alergare în Parcul Brătianu din Oradea.

Organizatorii au premiat primii cinci câştigători la toate probele competiţiei. Full distance: 600 de euro locul I, 500 euro locul II, 400 euro locul III, 300 euro- locul IV şi 200 euro locul V. La half distance: 400 euro a fost premiul pentru locul I. Au primit premii şi câştigătorii de la probele pe echipe iron, echipe half, ştafetă şi proba "Family".

Szokolszky Istvan a declarat duminică, pentru AGERPRES, după premierea sportivilor, că pentru sportivi a fost un concurs foarte greu, date fiind condiţiile meteo: ''A fost foarte, foarte cald. Dar şi aşa, datorită experienţei noastre şi cu ajutorul celor o sută de voluntari, de la Eco Mountain şi elevi de la Colegiul Gojdu, am reuşit să avem foarte puţine abandonuri, de sub 2%. Dorim să mulţumim poliţiei rutiere că s-au implicat cu echipaje multe, conform planurilor noastre, mulţumim echipelor SMURD care şi-au făcut datoria şi celor de la Salvamont-Salvaspeo Bihor care au asigurat, tehnic şi medical, toate traseele''.

O participare foarte interesantă a fost, la proba de half Iron Man, prezenţa unui campion mondial şi european la paratriatlon, sportivul ungur Boronkai Peter, care deşi îi lipseşte antebraţul stâng, a concurat în competiţia orădeană reuşind să se plaseze pe locul şapte, cu un rezultat de 4h44min49sec.

Competiţia a preluat şi denumirea sponsorului, AROBS Transilvania Software, una dintre cele mai importante companii româneşti de IT.
AGERPRES/(A-autor Eugenia Paşca, editor - Teodor Ciobanu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.