Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Braşov, 17 feb /Agerpres/ - Sportiva româncă Mihaela Hogaş a obţinut miercuri o medalie de bronz la Jocurile Olimpice de Tineret (JOT) de la Lillehammer, ea făcând parte din echipa Internaţională 10 de patinaj viteza care a concurat în întrecerea pe echipe mixte la sprint.

Echipa Internaţională 10 de patinaj viteză a încheiat cu timpul de 1 min 58 sec 87/100. Din team au mai făcut parte italianca Chiara Cristelli, germanul Ole Jeske şi norvegianul Allan Dahl Johansson.

Proba este una specifică JOT, creata pentru a întări legăturile de prietenie dintre natiuni.

Medalia de aur a revenit Echipei 6, alcătuită din italianca Noemi Bonazza, mongola Sumiya Buyantogtokh, coreeanul Jae Woong şi chinezul Hanyang Shen (1:57.85). Pe treapta a doua a podiumului a urcat Echipa 9, alcătuită din olandeza Elisa Dul, poloneza Karolina Gasecka, americanul Austin Kleba şi kazahul Anvar Muhamadeeev (1:58.80).

Alin Petrache, presedintele COSR, a afirmat: "Această medalie este un prim semn că politicile COSR legate de dezvoltarea sporturilor de iarnă sunt corecte. Medalia de bronz cucerită la patinaj viteză şi locurile 4 si 6 de la sanie ne dau speranţe pentru viitor şi suntem convinşi că sportivii noştri ne vor furniza din ce în ce mai multe surprize plăcute. Chiar dacă au mai existat probleme în cadrul federaţiilor, cum au fost şi cele din cadrul forului de patinaj, COSR a susţinut sportivii prin intermediul cluburilor, considerând că aceştia nu trebuie să sufere din cauza problemelor administrative".

Medalia câştigată miercuri reprezintă a doua clasare pe un podium al unei competiţii olimpice multisport de iarnă sub egida CIO, după o pauză de 48 de ani, când Ioan Panţuru şi Nicolae Neagoe au câştigat medalia de bronz la JO de la Grenoble.

Mihaela Hogaş este legitimată de patru ani la Clubul Corona Braşov, unde este antrenată de Bogdan Stănescu este legitimată de patru ani la această grupare, a declarat pentru AGERPRES, preşedintele secţiei sporturi de iarnă de la Clubul Sportiv Corona, Cătălin Leonte.

"Este legitimată a clubului nostru la patinaj viteză. Este o sportivă extrem de ambiţioasă şi suntem foarte bucuroşi de rezultatul obţinut. Trebuie să vă spun că în luna ianuarie 2016 a concurat cu sportivi din Italia, Norvegia şi Olanda la un concurs în Italia, unde a obţinut un timp foarte bun. De asemenea, tot în Italia, la Collalbo, a câştigat concursuri la 500, 1.000 şi 1.500 de metri. Deşi este junioară sperăm pentru ea la o calificare la Olimpiada din 2018 care se va desfăşura în Coreea de Sud", a afirmat Cătălin Leonte.
AGERPRERS/(AS-autor: Jana Pintili; editor: Mircea Lazaroniu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.