COD GALBEN: 17-09-2021 ora 18 Intre 18:00 si 19:00 se va semnala Frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 60-65 km/h, vijelie, averse care vor depăși 15-20 l/mp in Județul Caraş-Severin, Județul Timiş, Județul Timiş, Județul Hunedoara; COD GALBEN: 17-09-2021 ora 17 Intre 17:25 si 18:30 se va semnala frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelie, averse care vor depăși 15...20 l/mp, in Județul Sibiu, Județul Sibiu; COD GALBEN: 17-09-2021 ora 17 Intre 17:20 si 18:20 se va semnala averse care vor depăși 20-25 l/mp, descărcări electrice in Județul Arad, Județul Bihor, Județul Hunedoara; COD GALBEN: 17-09-2021 ora 15 Intre 15:45 si 20:00 se va semnala intensificări temporare ale vântului, cu rafale ce vor depăși, local, 55 - 65 km/h in Județul Constanta, Județul Tulcea, Județul Tulcea;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 9 feb /Agerpres/ - Directorul clubului Sportul Studenţesc, Gabriela Mitroi-Banu, a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES că gruparea pe care o conduce rezistă bine la cei 100 de ani de existenţă pe care îi va împlini în curând şi vrea să demonstreze că este mai mult decât un club de legendă.

Clubul a fost fondat pe 11 februarie 1916, iar de-a lungul timpului a cunoscut multe momente de glorie. În prezent, cele mai reprezentative secţii sportive ale grupării sunt cele de polo pe apă, hochei pe gheaţă, karate şi tenis, în timp ce echipa de fotbal, cunoscută la un moment dat drept ''gaşca nebună'', desprinsă din clubul sportiv, a dispărut din prim-plan.

Conducătoarea clubului speră ca sărbătorirea centenarului să aducă un plus de vizibilitate clubului, care numără în prezent 12 secţii sportive şi are 610 sportivi legitimaţi.

La împlinirea a 100 de ani de existenţă, fiecare secţie sportive a clubului va organiza o competiţie legată de acest eveniment, care va culmina cu o gală ce va avea loc în toamnă.

AGERPRES: Cum rezistă clubul Sportul Studenţesc în sportul românesc la cei 100 de ani pe care îi va împlini anul acesta?
Gabriela Mitroi-Banu: Clubul Sportul Studenţesc rezistă şi rezistă bine, zic eu. Este adevărat că în domeniul jocurilor sportive ne-am restrâns oarecum activitatea. În anul 2013, spre exemplu, pentru prima dată după mulţi ani de zile ne-am retras din prima ligă naţională de baschet. Nu am mai avut bani să susţinem echipa în primul eşalon valoric. Acesta este motivul principal pentru care am început un proiect cu copiii. Am făcut acest lucru pentru că nu ne lasă un secol de tradiţie. Echipa de baschet a clubului universitar a obţinut cele mai strălucite performanţe din baschetul românesc, ajungând până în semifinalele Cupei Campionilor Europeni. Pentru asta nu am putut să lăsăm să dispară acest sport din clubul nostru. Astfel, în anul 2015, am obţinut medaliile de campioane la prima categorie. Cu alte cuvinte, sperăm să creştem o piramidă, iar în anii următori să găsim şi susţinerea financiară.

AGERPRES: Care este situaţia la alte sporturi de echipă?
Gabriela Mitroi-Banu: Dacă mă refer la hochei pe gheaţă, era foarte uşor să renunţăm, mai ales că nu este niciun patinoar în Bucureşti. Jucăm toate etapele în deplasare, iar acum avem o colaborare cu un club de copii - Husky. La polo am obţinut o colaborare cu clubul Corona Braşov. Rezultatele sunt foarte bune şi suntem în lupta pentru medalii în ultimii doi ani de zile. Aici avem un manager foarte bun, doamna Oana Dinulescu, cea care este şi în biroul federal la polo.

AGERPRES: Câte secţii are Sportul Studenţesc?
Gabriela Mitroi-Banu: Avem 12 secţii: badminton, baseball şi softball, baschet, dans sportiv, karate, hochei pe gheaţă, kaiac-canoe şi yachting sunt secţiile nautice ale CS Sportul Studenţesc, apoi modelism, polo pe apă, rugby şi tenis de câmp.

AGERPRES: Care este cea mai reprezentativă secţie ?
Gabriela Mitroi-Banu: Îmi este greu să spun asta. Avem rezultate bune la sporturile individuale. Spre exemplu, la karate, avem campioni europeni, avem rezultate bune şi la Campionatele Mondiale. La fel, la badminton avem rezultate bune, este o secţie în plin avânt, a întinerit mult. Avem copii care vin din spate. Vreau să mai amintesc o performanţă din palmaresul Sportului Studenţesc: în anul 2014, junioara noastră Ioana Ducu a obţinut la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing locul patru la tenis de câmp.

AGERPRES: Câţi sportivi legitimaţi are clubul?
Gabriela Mitroi-Banu: Numărul sportivilor legitimaţi la noi este de 610.

AGERPRES: Care este relaţia clubului cu Ministerul Educaţiei? Cum poate fi îmbunătăţită?
Gabriela Mitroi-Banu: Avem relaţii bune, foarte bune cu Ministerul Educaţiei. Desigur, nu pot să spun că ne putem lăuda cu bugetele cluburilor municipale, cu banii acordaţi de primării. Cu toate acestea, cluburile universitare au obţinut sprijinul Ministerului Educaţiei. În general, am reuşit să ne desfăşurăm activitatea la un nivel foarte bun.

AGERPRES: Cum stă clubul la sectorul juvenil? Are viitorul asigurat? Mai vin copii la sport?
Gabriela Mitroi-Banu: Noi stăm bine şi oricum este o întreagă discuţie la Ministerul Educaţiei. Înainte, cluburile universitare aveau o plajă de selecţie în cluburile şcolare. Din păcate, cluburile şcolare suferă în ultimii ani. Multe şi-au restrâns activitatea, altele fac performanţe cu banii părinţilor. Numărul copiilor a scăzut dramatic, iar la noi nu mai ajunge nimic. Prin urmare, am început noi să ne ocupăm de copii. Este o întreagă discuţie la nivelul Ministerului Educaţiei dacă este bine sau nu, dacă putem cheltui banii publici la nivelul copiilor... Lucrurile stau exact aşa, cluburile universitare cresc copii. Noi avem clar echipe de copii şi la baschet, avem juniori.

AGERPRES: Ce acţiuni aveţi în vedere pentru o mai bună promovare a clubului Sportul Studenţesc?
Gabriela Mitroi-Banu: Acum, în 2016, este un cumul de factori care sperăm să conducă la dezvoltarea imaginii noastre. Este apariţia unei cărţi, colaborarea cu dl. Cristian Frisk, el ne ajută la promovare, şi la istorie şi la site-ul clubului, cu toate ştirile şi în rândul bloggerilor. Avem multe competiţii în anul 2016, care sperăm să ne promoveze imaginea, faptul că mai existăm, că avem activitate, că nu există doar legenda Sportului Studenţesc, o echipă frumoasă de nebuni, cum a fost în anii trecuţi. Ne continuăm activitatea şi zic eu bine.

AGERPRES: Cum va aniversa clubul cei 100 de ani de existenţă? Aveţi în plan organizarea unor evenimente cu acest prilej?
Gabriela Mitroi-Banu: Mă bucur şi sunt onorată că trăim acest eveniment. Fiecare secţie din clubul nostru va organiza un turneu aniversar. Dorim să marcăm şi să mediatizăm cât se poate de bine această aniversare, să îi aducem iar aproape pe foştii sportivi şi antrenori. La finalul anului, dorim să facem o gală, o întâlnire cu toţi oamenii care în aceşti ani au fost alături de noi şi care doresc să fie cu noi, pentru că mereu CS Sportul Studenţesc a fost o grupare de succes. Chiar dacă unii oameni au plecat la alte cluburi, oamenii au rămas aproape de Sportul Studenţesc. În luna noiembrie, vom finaliza acest an cu o gală mare, zicem noi. (Foto pe flux)
AGERPRES (autor: Aristotel Bunescu, editor: Mihai Ţenea)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.