COD GALBEN: 30-10-2020 ora 13 Intre 31 octombrie, ora 02:00 - 31 o se va semnala zona Carpaților Meridionali și OrientaliFenomene vizate COD GALBEN: 31-10-2020 Intre 07:30 si 08:30 se va semnala local - ceață care va determina determina scăderea vizibilității sub 200 m și izolat sub 50 m in Județul Ialomiţa, Județul Buzău, Județul Prahova, Județul Călăraşi, Județul Ilfov;

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Copenhaga, 17 dec /Agerpres/ - Antrenorul secund al naţionalei feminine de handbal a României, Costică Buceschi, a declarat, după calificarea tricolorelor în semifinalele Campionatului Mondial, că cele mai grele minute din meciul cu Danemarca au fost cele după ce Cristina Neagu a ratat o aruncare de la 7 metri, în ultima secundă de joc.

''A fost un meci foarte greu, pe care am reuşit să-l ducem până la capăt. Cele mai grele minute au fost cele de după ratarea acelui 7 metri în ultima secundă de joc, pentru că echipa era puţin prăbuşită, dar am strâns rândurile şi am reuşit să stăm bine în apărare şi am gestionat foarte bine ultimele cinci minute, am reuşit să păstrăm avantajul de un gol până la final. Felicit echipa Danemarcei pentru că a jucat un handbal foarte frumos şi împreună am reuşit să facem o propagandă bună pentru acest sport'', a declarat Buceschi la conferinţa de presă de după meci.

La rândul său, portarul de rezervă Ionica Munteanu a spus: ''A fost un meci demn de o finală. Sunt foarte mândră de echipa mea. Ne-am dorit foarte mult, am muncit şi am reuşit. Am oferit un adevărat spectacol handbalistic într-o atmosferă splendidă''.

De partea cealaltă, antrenorul echipei Danemarcei, Klaus Bruun Jorgensen, s-a arătat dezamăgit de înfrângere şi a recunoscut problemele mari pe care le-a pus formaţiei sale Cristina Neagu, autoare a 15 goluri.

''Felicitări României. Bineînţeles că suntem dezamăgiţi, a fost un meci dificil. Nu am reuşit să ne găsim ritmul la începutul meciului, nici în apărare, nici în atac, şi pe tot parcursul meciului am avut mari probleme cu Neagu. A făcut un meci fantastic şi a demonstrat că este o jucătoare de clasă mondială''.

Tehnicianul danez a acuzat şi un arbitraj defavorabil echipei gazdă din partea franţuzoaicelor Charlotte şi Julie Bonaventura: ''Sunt foarte dezamăgit de încercările noastre de a o scoate din joc. Au fost multe faulturi la Maria Fisker, la mijlocul terenului, pe care arbitrele nu le-au văzut şi care ar fi făcut diferenţa''.

Extrema dreapta Maria Fisker, legitimată la CSM Bucureşti, a comentat sec: ''Sunt dezamăgită, am crezut că putem câştiga''.

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat dramatic în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins echipa gazdă cu scorul de 31-30 (13-10, 27-27), la capătul prelungirilor, miercuri seara, la Herning, în sferturile de finală.

Adriana Nechita a marcat golul victoriei în ultima secundă de joc, evitând astfel loviturile de departajare. Cristina Neagu a fost cea mai bună jucătoare a meciului, marcând 15 goluri pentru echipa României, care va juca în semifinale cu Norvegia, vineri, tot la Herning.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.