COD PORTOCALIU: 29-01-2022 ora 12 Intre 29 ianuarie, ora 23 – 30 ianuarie, ora 10 se va semnala ninsori moderate și intensificări ale vântului COD PORTOCALIU: 29-01-2022 ora 12 Intre 30 ianuarie, ora 10 – 31 ianuarie, ora 08

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Braşov, 23 nov /Agerpres/ - Prima ediţie a Open-ului României la karate a început sâmbătă la Sala Sporturilor din Braşov. Timp de două zile, sâmbătă şi duminică, 340 de sportivi de la 46 de cluburi din toată ţara se vor întrece la patru stiluri, Shoto-Kan, Shito-Ryu, Goju-Ryu şi Wado-Ryu.
"Aşteptăm să fie la sfârşitul acestei competiţii un bilanţ în care să putem spune Da, Open-ul de la Braşov este o competiţie emblematică şi scopul nostru de a educa atât publicul cât şi sportivii noştri, a fost atins. Trebuie să lămurim puţin partea legislativă despre tot ce înseamnă sport în general. Karate-ul este puţin afectat de lacunele existente acum în lege cât şi de faptul că nu există o politică pe termen mediu şi lung despre sport în România. Nu există programe, proiecte pe termen mediu şi lung. Aici avem nevoie de minister şi cred că oamenii tineri care sunt în conducerea acestui minister se vor gândi în această direcţie", a declarat pentru AGERPRES, după festivitatea de deschidere, preşedintele Federaţiei Române de Karate, Lucian Băroiu.
Referitor la numărul de sportivi participanţi la Open-ul României la Karate, Lucian Băroiu a precizat că se aştepta la o participare mai mare ca număr de sportivi, dar fiind pentru prima dată când se organizează această competiţie este şi normal să fie o reţinere.
"Foarte mulţi au trimis câte doi sportivi să vadă cum este organizarea, cum sunt primiţi, cum este arbitrajul. Sunt convins că la ediţia de anul viitor vor fi peste 600 de sportivi care vor veni la Braşov la cea de-a doua ediţie, pentru că, în fiecare an, Open-ul României la Karate se va organiza la Braşov, avem acordul autorităţilor locale", a spus preşedintele Federaţiei Române de Karate.
La rândul lui Aurel Pătru, preşedintele Departamentului S.K.D.U.N din cadrul Federaţiei Române de Arte Marţiale s-a declarat mulţumit că a fost invitat la Open-ul României la Karate cu toate că face parte din altă federaţie.
"Asta denotă o mare deschidere, ceea ce este un lucru foarte bun. Faptul că, karateca din mai multe federaţii au ocazia să se întâlnească nu este decât un avantaj pentru karate-ul românesc şi este un pas pentru dezvoltarea karate-ului în România. Faptul că sunt sportivi buni din mai multe federaţii demonstrează că este o competiţie foarte bună, iar de anul viitor va fi şi mai puternică", a spus Aurel Pătru.
Invitat la Open-ul României la Karate a fost şi Liviu Crişan, preşedintele F.R.K.W.K.C., care a declarat pentru AGERPRES că este o competiţie în premieră pentru că este o întălnire a celor din karate-ul românesc după aproape 15 ani.
"Să zic aşa, o întâlnire a forţelor din karate-ul românesc. Faptul că această competiţie este în premieră este din acest motiv. Unificarea karate-ului este ca şi cum ar fi mai multe case şi trebuie realizată o conexiune între ele. Noi de-a lungul anilor ne-am construit o casă şi trebuie să găsim soluţia ca aceste case să fie într-un cartier şi să colaboreze, aşa cum trebuie să se colaboreze în tot sportul românesc. Mai sunt paşi de făcut pentru că, în primul rând, partea legislativă ne îngrădeşte. Atât timp cât de la ministerul de resort nu am văzut nici o reacţie oficială în afară de discuţii, rămâne de văzut. Noi vrem să colaborăm, să reprezentăm România la cel mai înalt nivel şi asta o putem face doar dacă sportivii noştri se antrenează împreună, facem competiţii împreună. Aşteptăm cu nerăbdare Legea sportului şi legea sponsorizării. De aceste două legi depinde foarte mult viitorul sportului în general în România", a subliniat Liviu Crişan.
Înainte de deschiderea Open-ului României la Karate, peste 100 de arbitri au susţinut în perioada 21-22 noimbrie cursuri de pregătire la Braşov, după care vineri seara au susţinut examenul de licenţiere la proba teoretică. Duminică după susţinerea arbitrajului la probele din cadrul competiţiei, considerată a fi proba practică, vor fi licenţiaţi în arbitraj. AGERPRES/ (A - autor: Jana Pintili, editor: Vlad Constantinescu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.