Liviu Crișan: Unificarea karate-ului, ca și cum ar fi mai multe case și trebuie realizată o conexiune între ele

 •  Sport
256 afişări

Prima ediție a Open-ului României la karate a început sâmbătă la Sala Sporturilor din Brașov. Timp de două zile, sâmbătă și duminică, 340 de sportivi de la 46 de cluburi din toată țara se vor întrece la patru stiluri, Shoto-Kan, Shito-Ryu, Goju-Ryu și Wado-Ryu.

37307eac-faae-4b66-a4d9-ae5b658f7322

Foto: AGERPRES ARHIVA / SORIN LUPSA

"Așteptăm să fie la sfârșitul acestei competiții un bilanț în care să putem spune Da, Open-ul de la Brașov este o competiție emblematică și scopul nostru de a educa atât publicul cât și sportivii noștri, a fost atins. Trebuie să lămurim puțin partea legislativă despre tot ce înseamnă sport în general. Karate-ul este puțin afectat de lacunele existente acum în lege cât și de faptul că nu există o politică pe termen mediu și lung despre sport în România. Nu există programe, proiecte pe termen mediu și lung. Aici avem nevoie de minister și cred că oamenii tineri care sunt în conducerea acestui minister se vor gândi în această direcție", a declarat pentru AGERPRES, după festivitatea de deschidere, președintele Federației Române de Karate, Lucian Băroiu.

Referitor la numărul de sportivi participanți la Open-ul României la Karate, Lucian Băroiu a precizat că se aștepta la o participare mai mare ca număr de sportivi, dar fiind pentru prima dată când se organizează această competiție este și normal să fie o reținere.

"Foarte mulți au trimis câte doi sportivi să vadă cum este organizarea, cum sunt primiți, cum este arbitrajul. Sunt convins că la ediția de anul viitor vor fi peste 600 de sportivi care vor veni la Brașov la cea de-a doua ediție, pentru că, în fiecare an, Open-ul României la Karate se va organiza la Brașov, avem acordul autorităților locale", a spus președintele Federației Române de Karate.

La rândul lui Aurel Pătru, președintele Departamentului S.K.D.U.N din cadrul Federației Române de Arte Marțiale s-a declarat mulțumit că a fost invitat la Open-ul României la Karate cu toate că face parte din altă federație.

"Asta denotă o mare deschidere, ceea ce este un lucru foarte bun. Faptul că, karateca din mai multe federații au ocazia să se întâlnească nu este decât un avantaj pentru karate-ul românesc și este un pas pentru dezvoltarea karate-ului în România. Faptul că sunt sportivi buni din mai multe federații demonstrează că este o competiție foarte bună, iar de anul viitor va fi și mai puternică", a spus Aurel Pătru.

Invitat la Open-ul României la Karate a fost și Liviu Crișan, președintele F.R.K.W.K.C., care a declarat pentru AGERPRES că este o competiție în premieră pentru că este o întălnire a celor din karate-ul românesc după aproape 15 ani.

"Să zic așa, o întâlnire a forțelor din karate-ul românesc. Faptul că această competiție este în premieră este din acest motiv. Unificarea karate-ului este ca și cum ar fi mai multe case și trebuie realizată o conexiune între ele. Noi de-a lungul anilor ne-am construit o casă și trebuie să găsim soluția ca aceste case să fie într-un cartier și să colaboreze, așa cum trebuie să se colaboreze în tot sportul românesc. Mai sunt pași de făcut pentru că, în primul rând, partea legislativă ne îngrădește. Atât timp cât de la ministerul de resort nu am văzut nici o reacție oficială în afară de discuții, rămâne de văzut. Noi vrem să colaborăm, să reprezentăm România la cel mai înalt nivel și asta o putem face doar dacă sportivii noștri se antrenează împreună, facem competiții împreună. Așteptăm cu nerăbdare Legea sportului și legea sponsorizării. De aceste două legi depinde foarte mult viitorul sportului în general în România", a subliniat Liviu Crișan.

Înainte de deschiderea Open-ului României la Karate, peste 100 de arbitri au susținut în perioada 21-22 noimbrie cursuri de pregătire la Brașov, după care vineri seara au susținut examenul de licențiere la proba teoretică. Duminică după susținerea arbitrajului la probele din cadrul competiției, considerată a fi proba practică, vor fi licențiați în arbitraj.AGERPRES/ (A — autor: Jana Pintili, editor: Vlad Constantinescu)

Etichete:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Comentează


Articole recomandate


Știrile momentului

Știri recente din Sport

Cele mai citite din Sport

Tu actualizezi lumea.

Ai filmat sau fotografiat un eveniment ieșit din comun? Noi îţi publicăm știrea.

Află mai multe