Karate: Rapid București a câștigat Cupa României WKC

•  Sport
222 afişări

Sportivii de la Clubul Rapid București au câștigat Cupa României la karate WKC 2013, competiție care a avut loc sâmbătă și duminică la Sala Polivalentă a Complexului Olimpic ''Sydney 2000'' de la Izvorani.

991ea20d-7e33-4f48-9b19-e3c60d21049f

Învingătorii au obținut 75 de medalii (28 aur, 24 argint și 23 de bronz). Locul doi a fost ocupat de Politehnica Cluj cu 56 medalii ( 26, 21, 9), iar locul trei a revenit Clubului Sportiv Ippon Mediaș cu 24 medalii (9, 6, 9).

Locurile următoare în clasamentul pe echipe au revenit cluburilor Hayashi Activ—Florești, Satori—Slobozia, C.S. Samurai—Turda, C.S. Dojokan Activ—Aiud și C.S. Phoenyx Sunrise—București.

Cu ocazia acestei competiții a fost confirmat lotul României pentru Campionatul European de karate WUKF, programat în perioada 16-20 octombrie, la Sheffield (Anglia).

Cupa României la karate WKC 2013 pentru copii, cadeți, juniori, seniori și echipe a fost organizată FR de Karate WKC, în colaborare cu Clubul sportiv de Phoenyx Sunrise din București. Au participat 35 de cluburi naționale, 441 de sportivi și 83 de echipe.

La Sheffield, delegația FRK WKC va avea o misiunea dificilă de a-și apăra titlul de campioană europeană WUKF și de a reconfirma titlul de campioană mondială WUKF obținut în acest an la Campionatul Mondial de la București.

Federația Română de Karate WKC (FRK WKC), înființată în anul 2000, prin decizia Ministerului Tineretului și Sportului, se mândrește cu campioni mondiali și europeni la toate categoriile de vârstă, copii, cadeți, juniori și seniori, iar participările la competițiile internaționale din ultimii 5 ani plasează lotul Romaniei pe primul loc în lume. (Foto pe flux) AGERPRES (editor: Aristotel Bunescu)