Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

David Popovici (România) şi Mary Ambree Moluh (Franţa) au fost desemnaţi cei mai buni sportivi de la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, pe baza unui punctaj întocmit pe baza celor mai bune performanţe înregistrate în competiţie.

Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte în acest clasament şi a fost urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) şi de italianul Lorenzo Galossi (897). Campionul român a cucerit cinci medalii, patru de aur, la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, ştafetă 4x100 m liber şi un argint la combinata de 4x100 m liber.

În clasamentul feminin, Moluh a fost prima în clasament cu 920 puncte, urmată de estonianca Eneli Jefimova. Sportiva franceză a cucerit aurul la 50 m spate, ştafeta 4x100 m mixt şi combinata 4x100 mixt, conform TVR.

Popovici şi Moluh au fost premiaţi cu un trofeu din partea Federaţiei europene de nataţie (LEN).

Italia a ocupat primul loc pe echipe, cu un punctaj de 780.
AGERPRES/(AS-editor: Teodor Ciobanu, editor online: Andreea Preda)

Citeşte şi:

Înot - CE2022 de juniori: Vlad Stancu, medalie de argint la 400 m liber

Înot - CE 2022 de juniori: România a ocupat locul trei în clasamentul final pe medalii la Otopeni

* Înot - CE 2022 de juniori: David Popovici a cucerit a patra sa medalie de aur, în finala de la 100 m liber

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.