COD GALBEN: 22-01-2022 ora 11 Intre 23 ianuarie, ora 10 – 24 ianuarie, ora 10 se va semnala ninsori temporar viscolite COD PORTOCALIU: 23-01-2022 Intre 07:40 si 11:00 se va semnala intensificări puternice ale vântului cu rafale care vor depăși 120...140 km/h, zăpadă spulberată, vizibilitate redusă in Județul Caraş-Severin, Județul Hunedoara;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Echipa feminină de tenis a României a fost învinsă de formaţia Italiei (3-1), în play-off-ul Grupei Mondiale a competiţiei Billie Jean King Cup, după ce Mihaela Buzărnescu a fost întrecută de Elisabetta Cocciaretto, cu 7-5, 7-6 (5), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

 

 

Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


Buzărnescu (32 ani, 137 WTA) s-a înclinat la capătul unui meci epuizant de două ore şi 42 de minute, după ce vineri jucase peste trei ore (3 h 07 min).

Românca a început greoi meciul şi a fost condusă de Cocciaretto (20 ani, 111 WTA) cu 3-0. Buzărnescu şi-a găsit ritmul şi a redus din handicap (2-3), iar după mai multe tentative eşuate, a egalat, 5-5. În momentele importante care au urmat, Mihaela nu a făcut cele mai bune alegeri şi tânăra jucătoare italiană a reuşit să îşi adjudece setul pe serviciul româncei (7-5), după o oră şi 20 de minute de luptă. Buzărnescu a avut 30-0 pe serviciul adversarei la 5-5, dar nu a reuşit să profite de acest avantaj.

În actul secund s-a mers cu serviciul în primele ghemuri, după care Buzărnescu a reuşit un break, trecând la conducere (3-2), dar nu l-a confirmat. În continuare s-a mers cap la cap până în tiebreak, unde românca a luat primul punct, dar a pierdut patru la rând. Buzărnescu a reuşit egalarea, la 4-4 şi 5-5, dar Cocciaretto a făcut ultimele două puncte şi a obţinut victoria.

Buzărnescu a încheiat cu 2 aşi şi 2 duble greşeli, iar Cocciaretto cu 3 aşi şi 4 duble greşeli. Românca a avut un procentaj mai bun la punctele cu al doilea serviciu (56%-41%), iar Cocciaretto la primul (64%-51%). Buzărnescu a fructificat doar 4 din cele 12 mingi de break (33%), iar italianca a transformat 5 din 19 (26%).

Buzărnescu a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 23-19, dar şi mai multe erori neprovocate, 47-40, numărul total de puncte fiind favorabil italiencei, cu 107-102.

Vineri, în primele meciuri de simplu, Elisabetta Cocciaretto a întrecut-o pe Irina Maria Bara cu 6-1, 6-4, iar Martina Trevisan a învins-o dramatic pe Mihaela Buzărnescu, cu 6-2, 2-6, 7-6 (5). Sâmbătă, Elena Gabriela Ruse a învins-o pe Jasmine Paolini, cu 1-6, 6-3, 6-4.

Întâlnirea dintre România şi Italia a consemnat debutul Monicăi Niculescu în calitate de căpitan al echipei noastre, în locul lui Florin Segărceanu.

Cele două echipe s-au înfruntat până acum de trei ori, Italia având 2-1 în meciurile directe. Italia se impunea în 1975, în turul secund al Grupei Mondiale, cu 2-1, la Aix-en-Provence (Franţa), perechea Virginia Ruzici/Mariana Simionescu aducând punctul echipei noastre. Singura victorie a României s-a înregistrat în 1978, la Melbourne, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 2-1, victoriile fiind obţinute de Virginia Ruzici şi de perechea Ruzici/Simionescu. Ultima confruntare a avut loc în 1997, la Bari, Italia învingând cu 2-1 în primul tur al Grupei I a zonei Europa/Africa. Alina Tecşor obţinea singura victorie a echipei noastre.

România nu a putut conta în această confruntare pe Simona Halep, numărul trei mondial, şi Patricia Ţig (63 WTA), ambele accidentate, în timp ce prima rachetă a Italiei, Camila Giorgi (81 WTA), a fost testată pozitiv la COVID-19.

România va evolua anul viitor în Grupa 1 a zonei Europa-Africa a competiţiei.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.