Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

SCM Gloria Buzău a fost eliminată din competiţia de handbal feminin EHF European League, deşi a învins, sâmbătă, echipa franceză Nantes Atlantique Handball, cu 27-21 (10-7), duminică, pe teren propriu, în manşa a doua din turul al treilea preliminar.

Gloria a ratat calificarea în grupe după ce a fost învinsă în tur cu 23-16.

Formaţia buzoiană a dominat meciul de duminică de la un capăt la altul, însă nu a reuşit să recupereze diferenţa din tur. Gloria a avut un avantaj maxim de patru goluri în prima repriză, dar la pauză scorul a fost de 10-7.

Gazdele au avut şase goluri avans în debutul reprizei secunde, 13-7, dar nu a reuşit să menţină ritmul. În min. 53, Nantes se apropiase la doar două goluri, 22-20 pentru Gloria, care a câştigat cu 27-21, dar a ratat calificarea.

Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au marcat Andjela Janjusevic 9 goluri, Marija Shteriova 4, Andreea Rotaru 3, Alexandra Subţirică Iovănescu 3, Marija Petrovic 3, Ana Maria Iuganu 2, Bobana Klikovac 2, Elena Livrinikj 1.

Golurile oaspetelor au fost înscrise de Bruna Aparecida Almeida De Paula 7, Nathalie Hagman 4, Lotte Grigel 3, Camille Ayglon Saurina 2, Marion Maubon 1, Deborah Kpodar 4.

Meciul a fost arbitrat de Marija Ilieva şi Silvana Karbeska, ambele din Macedonia de Nord, iar delegat EHF a fost Remus Cojocaru.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.