COD GALBEN: 03-12-2020 ora 21 Intre 21:00 si 02:00 se va semnala local ceață care determină reducerea vizibilității sub 200 m și izolat sub 50 m in Județul Harghita; COD GALBEN: 03-12-2020 ora 20 Intre 20:00 si 02:00 se va semnala intensificări ale vântului care vor depăși local 60-70 km/h; în zona montană, vitezele la rafală vor depăși 70-90 km/h in Județul Caraş-Severin, Județul Timiş;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

România a cucerit 13 medalii, dintre care 3 de aur, 6 de argint şi 4 de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru seniori, care au loc pe Cluj Arena din Cluj-Napoca.

La ediţia a 73-a a Campionatelor Balcanice în aer liber, Ucraina se află pe primul loc în clasamentul pe medalii (6-8-3), după prima zi, urmată de Turcia (5-1-7) şi România (3-6-4).

La competiţia participă aproximativ 300 de sportivi din 12 ţări, România fiind prezentă cu o delegaţie formată din 64 de sportivi, potrivit site-ului FRA.

Medaliile de aur ale României au fost obţinute de Rareş Toader la aruncarea greutăţii, de Claudia Bobocea la 800 m şi de ştafeta feminină de 4x100 m.

Argintul a fost adus delegaţiei ţării noastre de Roxana Rotaru la 3.000 m, Andreea Iuliana Lungu la disc, Mihai Cristian Pîslaru la 400 m, Elena Adelina Panaet la 3.000 m obstacole, de Nicolae Soare la 5.000 m şi de Florentina Iuşco la triplusalt.

Cele patru medalii de bronz au fost cucerite de Sanda Belgyan la 400 m garduri, de Ioana Plăvan la aruncarea suliţei, de Andreea Marina Baboi la 100 m şi de ştafeta masculină de 4x100 m.

La competiţie asistă lordul Sebastian Coe, preşedintele World Athletics, Dobromir Karamarinov, preşedintele Federaţiei Bulgare de Atletism, al Asociaţiei Balcanice de atletism şi preşedinte interimar al European Athletics, Ionuţ Stroe, ministrul Tineretului şi Sportului.

Rezultatele de sâmbătă:
MASCULIN
aruncarea ciocanului
1. Mihailo Kohan (Ucraina) 75,43 m
2. Ozkan Baltaci (Turcia) 73,72 m
3. Serghei Marghiev (R. Moldova) 72,74 m
4. Mihăiţă Andrei Micu (România) 67,03 m
......................................................................
8. Florin Sebastian Asmarandei (România) 58,44 m

400 m garduri
1. Berke Akcam (Turcia) 50.60
2. Dmitro Romaniuk (Ucraina) 50.61
3. Denis Neciporenko (Ucraina) 51.42
4. Vlad Dulcescu (România) 51.89

săritura în lungime
1. Marko Ceko (Croaţia) 7,88 m
2. Strahinja Jovancevic (Serbia) 7,79 m
3. Lazar Anic (Serbia) 7,74 m
...............................................
5. Gabriel Bitan (România) 7,51 m
........................................................
10. Cristian Andrei Sava (România) 7,14 m

400 m
1. Bosko Kijanovic (Serbia) 46.56
2. Mihai Cristian Pîslaru (România) 46.58
3. Aleksandr Pogorilko (Ucraina) 46.87
...............................................................
5. Robert Parge (România) 47.22

aruncarea greutăţii
1. Andrei Rareş Toader (România) 19,44 m
2. Igor Musienko (Ucraina) 19,42 m
3. Kemal Mesic (Bosnia-Herţegovina) 19,19 m
...........................................................................
5. Marius Constantin Musteaţă (România) 18,28 m

săritură în înălţime
1. Andrei Proţenko (Ucraina) 2,25 m
2. Dmitro Iakovenko (Ucraina) 2,15 m
3. Alperen Acet (Turcia) 2,15 m
4. Mihai Donisan (România) 2,10 m
5. Marius Cristian Dumitrache (România) 2,05 m

5.000 m
1. Maxim Răileanu (R. Moldova) 14:09.23
2. Nicolae Alexandru Soare (România) 14:14.09
3. Omer Amactan (Turcia) 14:17.30
..........................................................
5. Ilie Alexandru Corneschi (România) 14:24.62

100 m
1. Jak Ali Harvey (Turcia) 10.30
2. Aleksandr Sokolov (Ucraina) 10.35
3. Aleksa Kijanovic (Serbia) 10.41
.......................................................
8. Marian Valentin Tănase (România) 10.63

1.500 m
1. Iervand Mkrcian (Armenia) 3:47.60
2. Dino Bosnjak (Croaţia) 3:47.82
3. Mehmet Celik (Turcia) 3:47.98
......................................................
6. Adrian Garcea (România) 3:51.72
..........................................................
8. Nicolae Marian Coman (România) 3:53.75

ştafetă 4x100 m
1. Turcia (Kayhan Ozer, Jak Ali Harvey, Izzet Safer, Ertan Ozkan) 39.63
2. Ucraina (Aleksandr Sokolov, Emil Ibraghimov, Stanislav Kovalenko, Aleksandr Pogorilko) 39.87
3. România (Cristian Nicuşor Roiban, Marius Gabriel Ţone, Petre Nicolae Rezmiveş, Marian Valentin Tănase) 40.55

FEMININ
aruncarea discului
1. Ozlem Becerek (Turcia) 53,41 m
2. Andreea Iuliana Lungu (România) 50,15 m
3. Iana Kopceva (Bulgaria) 41,48 m
4. Elena Mihaela Asmarandei (România) 41,22 m

3.000 m
1. Burcu Subatan (Turcia) 9:24.89
2. Roxana Elisabeta Rotaru (România) 9:24.97
3. Bojana Bjeljac (Croaţia) 9:26.93

săritura cu prăjina
1. Iana Gladiciuk (Ucraina) 4,40 m
2. Marina Kilipko (Ucraina) 4,30 m
3. Demet Parlak (Turcia) 4,10 m
....................................................
5. Ştefania Andreea Drăgan (România) 3,40 m

400 m garduri
1. Viktoria Tkaciuk (Ucraina) 55.58
2. Maria Mikolenko (Ucraina) 57.43
3. Sanda Belgyan (România) 58.40
4. Iulia Nicoleta Banaga (România) 59.01

400 m
1. Ana Rîjîkova (Ucraina) 51.74
2. Alina Logvinenko (Ucraina) 52.89
3. Nevin Ince (Turcia) 55.94
4. Bianca Georgiana Anton (România) 56.35

3.000 m obstacole
1. Natalia Strebkova (Ucraina) 9:41.38
2. Elena Adelina Panaet (România) 9:59.12
3. Derya Kunur (Turcia) 10:21.81

triplusalt
1. Gabriela Petrova (Bulgaria) 14,19 m
2. Florentina Iuşco (România) 13,50 m
3. Tugba Aydin (Turcia) 13,44 m
.....................................................
6. Diana Ana Maria Ion (România) 13,22 m

100 m
1. Milana Tirnanic (Serbia) 11.67
2. Ina Eftimova (Bulgaria) 11.70
3. Marina Andreea Baboi (România) 11.73

aruncarea suliţei
1. Vanja Spaic (Bosnia-Herţegovina) 53,31 m
2. Mihaela Petkova (Bulgaria) 50,35 m
3. Ioana Valentina Plăvan (România) 47,79 m
4. Alisia Adela Paruba (România) 45,13 m

800 m
1. Claudia Mihaela Bobocea (România) 2:03.32
2. Liliana Gheorghieva (Bulgaria) 2:05.16
3. Daria Vdovicenko (Ucraina) 2:06.07
..............................................................
7. Cristina Daniela Bălan (România) 2:14.09

ştafetă 4x100 m
1. România (Ana Maria Roşianu, Iulia Nicoleta Banaga, Anamaria Nesteriuc, Marina Andreea Baboi) 46.11
2. Bulgaria (Ina Eftimova, Elena Miteva, Iva Aleksandrova, Kristina Burukova) 47.33
3. R. Moldova (Iuliana Dovganici, Anastasia Senchiv, Tatiana Contrebut, Diana Podoleanu) 50.57
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Sursa foto: (c) Federaţia Română de Atletism / facebook

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.