Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Căpitanul echipei de handbal feminin CSM Bucureşti, Iulia Curea, a decis să se retragă din activitate, ea preluând postul de antrenor secund al formaţiei pregătite de Adrian Vasile.

"La 38 de ani, Iulia Curea, căpitanul tigroaicelor, a decis să se retragă după aproape două decenii de activitate, ultimii şase ani petrecuţi în tricoul echipei CSM Bucureşti. Pentru că nu putea sta departe de echipa cu care a cucerit cel mai important trofeu din handbalul mondial la nivel de club, EHF Champions League, Iulia a acceptat să se alăture staff-ului tehnic al formaţiei noastre", se arată într-un comunicat de presă al CSM Bucureşti.

Iulia Curea spune că şi-ar fi dorit o altfel de retragere din activitate, care să nu vină brusc: "Când am primit această ofertă m-am gândit foarte mult, pentru că e o şansă unică pe care nu o are toată lumea. Deocamdată nu ştiu cum e, o să văd când începem, dar mă bucur că rămân la CSM, mă bucur că rămân pentru că asta am făcut de mai bine de 25 de ani şi iubesc handbalul. Este greu, nu este exact retragerea pe care mi-am imaginat-o din cauza faptului că ne-am oprit practic din 11 martie nu am putut juca, nu am mai avut meciuri de handbal. Mi-aş fi dorit o altfel de retragere, nu să se oprească brusc aşa, dar asta este situaţia, asta este viaţa, am acceptat-o, se termină o poveste şi începe alta".

Antrenorul principal al CSM Bucureşti, Adrian Vasile, s-a arătat încântat de viitoarea colaborare cu Iulia Curea.

"Iulia este un om foarte serios, un om care mai toată cariera ei a fost la cel mai înalt nivel atât ca sportiv cât şi ca om. Este o persoană loială care face parte din echipa noastră din 2014 şi a trecut prin toate etapele prin care clubul nostru a trecut în acest drum european pe care l-a avut", a declarat Vasile.

După 4 luni de pauză forţată, fetele de la CSM Bucureşti încep antrenamentele pe 6 iulie. Jucătoarele străine au revenit în România pe 21 iunie şi sunt în cele 14 zile de izolare. În următoarea perioadă sportivele se vor pregăti în aer liber pe Arena Naţională până vor avea voie să intre în sală.

Iulia Curea a câştigat Ligii Campionilor, Trofeul Campionilor şi Cupei Cupelor, palmaresul său cuprinzând şi 11 titluri de campioană naţională, 6 Cupe ale României şi 5 Supercupe. Handbalista a jucat pentru Ştiinţa Bacău când avea doar 16 ani, apoi din 2002 până în 2006 la HCF Piatra Neamţ, în perioada 2006-2013 la Oltchim, iar din 2014 până în 2020 la CSM Bucureşti.
AGERPRES (AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.