COD GALBEN: 04-04-2020 ora 14 COD GALBEN: 05-04-2020 ora 21 Intre 21:00 si 03:00 se va semnala - intensificări temporare ale vântului, cu rafale de 55 - 60 km/h in Județul Constanta, Județul Tulcea;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Alin Firfirică, locul 4 la aruncarea discului la Mondialele de la Doha, şi Cristina Simion, campioană mondială de alergare montană, au fost desemnaţi atleţii anului 2019 cu prilejul Galei Atletismului Românesc care s-a desfăşurat joi la Hotel Ramada Parc din Capitală, în timp ce Samuel Bucşa (lungime) şi Talida Sfârghiu (1.500 m) au fost desemnaţi cei mai buni juniori din anul trecut.

 

 

Alin Firfirică (CSA Steaua), care a câştigat pentru al doilea an consecutiv premiul de cel mai bun atlet român al anului, se află în pregătire şi nu a fost prezent la gală. El şi Cristina Simion (CSA Steaua) au primit şi câte un o răsplată financiară de câte 3.000 lei, în timp ce Samuel Bucşa (CS Dinamo/CSM Bucureşti), medaliat cu bronz la CE de juniori de la Boras, respectiv Talida Sfârghiu (CSM Suceava/CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc), medaliată cu argint la 1.500 m, în cadrul FOTE 2019 de la Baku, au primit câte un bonus de 2.500 lei.

Cei mai buni antrenori ai anului 2019 la seniori sunt Ionuţ Găliţeanu, care o pregăteşte pe Cristina Simion, respectiv Daniela Costian, care se ocupă de Alin Firfirică. Cei mai buni antrenori de juniori au fost desemnaţi Virgil Costache (Samuel Bucşa) şi Elena Erzilia Tîmpău (Talida Sfârghiu).

Iată lista celorlalţi laureaţi ai Galei Atletismului Românesc 2019:

Cea mai activă asociaţie judeţeană: AJA Argeş (reprezentată de Liliana Mihăilescu);
Cel mai bun club sportiv în 2019: CSM Bucureşti (Mădălin Badea);
Diploma IAAF, pentru întreaga carieră: Gabriela Szabo;
Cel mai bun manager al unei baze sportive: Adela Alexe (CSN Snagov);
Premiul Media: Agenţia Naţională de Presă AGERPRES;
Premiu special pentru cei mai buni organizatori de evenimente internaţionale în România în 2019: Diana Amza - Campionatul Mondial de Alergare de 50 km de la Braşov; Elena Erzilia Tîmpău - Campionatul Balcanic de Alergare Montană de la Câmpulung Moldovenesc; on Buligă - Campionatul Balcanic de Juniori 1 de la Cluj Napoca.
Premiu pentru organizatori de evenimente sportive private parteneri FRA: Diana Amza - pentru organizarea S24H, gazdă a Campionatului Naţional de ultraalergare de 24 ore; Szokolszky Istvan - pentru organizarea Primavera Trail Race - Gazdă a Campionatului Naţional de Alergare Montană de Ultramaraton; Valeria Răcilă van Groningen - pentru organizarea Maratonului Bucureşti, gazdă a campionatului naţional de maraton;
Premii pentru susţinere instituţională la nivel local a competiţiilor de atletism şi implicare în activitatea sportivă: Emil Boc - primarul oraşului Cluj-Napoca; Alin Tişe - preşedintele Consiliului Judeţean Cluj; George Scripcaru - primarului oraşului Braşov; Nicolae Robu - primarul oraşului Timişoara; Mihăiţă Negură - primarul oraşului Câmpulung Moldovenesc; Constantin Cornel Ionică - primarul oraşului Piteşti; Daniel Tudorache - primarului sectorului 1 Bucureşti; Iosif-Ionel Toma, primarul comunei Giroc; Vasile Borş - primarului comunei Maieru.
Premii speciale pentru cei care se implică profund în dezvoltarea atletismului şi contribuie prin proiecte de durată la revigorarea performanţei în România: Radu Raţiu - Cluj Arena; Ioan Măcelaru - Asociaţia Judeţeană de Atletism Cluj; George Boroi - Comitetul Olimpic şi Sportiv Român; Lucian Ovidiu Micu - primarul oraşului Roman; Cristian Balaj - Agenţia Naţională Anti-Doping; Ionuţ Stroe - ministrul Tineretului şi Sportului.
Premiile pentru promovarea atletismului pe plan internaţional (pentru cei care au reprezentat cu succes federaţia în relaţiile instituţionale cu organismele internaţionale): Corina Ţifrea, Paula Ivan, Beatrice Constandache, Diana Amza, Simona Grigore, Iulia Găinariu, Alina Laura Pazari.
Premii speciale, pentru recunoaşterea meritelor celor care au contribuit la implementarea unui mod de lucru profesionist în Federaţia Română de Atletism: Paula Ivan - pentru dezvoltarea competiţiei "Spiriduşii Atletismului" şi a campionatelor regionale de copii; Bogdan Vasile - pentru organizarea comisiei metodice şi organizarea cursului de perfecţionare a antrenorilor; Corina Ţifrea - pentru profesionalism în coordonarea lotului olimpic; Cristian Eugen Dragomir - pentru implicare în dezvoltarea comisiei tehnice; Robertino Tănase Hossu - pentru promovarea organizaţiei de atleţi master şi organizarea Balcaniadei de Master 2019; Laura Alina Pazari - pentru stabilirea de relaţii cu organizaţii internaţionale şi pentru bazele organizării ''Crosului Diasporei'';
Premiul pentru cele mai longevive competiţii: Cupa ''25 octombrie'', ediţia 49, Carei - Ioan Mărneanu, Florin Turcu - Liceul Teoretic Carei; ''Crosul Viilor'', ediţia 47 din Lugoj, Adrian Vrudnik - CSŞ Lugoj; ''Memorial Iosif Korka'', ediţia 45 - Caransebeş, Cristi Dragomir - CSŞ Lugoj.
Premiul pentru cluburile cu cei mai mulţi copii legitimaţi: CSM Bucureşti, CSŞ Dinamo Bucureşti, CS Rapid Bucureşti.
Premiul pentru cei mai implicaţi angajaţi FRA: Laurenţiu Motoc, Lenuţa Dragomir, Vlad Slusarciuc
Carnete antrenori emeriţi: Melintia Măcelaru, Ioan Măcelaru, Carol Raduly Szorgyo, Costel Grasu;
Premiul pentru recordurile naţionale: Elena Călin - Juniori 3 Indoor - săritura cu prăjina; Andrei Rareş Toader - U23 aer liber - aruncarea greutăţii; Robert Cristian Breahnă - Juniori 1 aer liber - 100 m; Alin Ionuţ Anton - Juniori 1 aer liber - 200 m; Alexandru Ionuţ Iconaru - Juniori 1 aer liber - 110 m garduri; Mario Alexandru Dobrescu - Juniori 3 aer liber - 100 m; Mario Alexandru Dobrescu - Juniori 3 aer liber - 400 m; Valentina Iulia Necoară - Juniori 3 aer liber - săritura cu prăjina; Mariana Nenu - Ultraatletism - 6 ore alergare; Mara Alexandra Guler Cionca - Ultraatletism - 24 ore alergare; Florin Sebastian Ioniţă - Ultraatletism - 24 ore alergare; Cristian Marian Moşoiu - Ultraatletism 50 km.
Moment special oferire medalie Monica Stoian (suliţă) - medalie de bronz la Campionatul Mondial în aer liber din 2009: a urcat de pe locul 4 pe locul 3.
Premiile pentru sportivii cu rezultate deosebite în competiţiile internaţionale: Alina Rotaru - locul 6 la lungime la Campionatul Mondial de atletism Doha 2019; Narcis Mihăilă - locul 10 la 50 km marş la CM 2019 de la Doha; Andreea Panţuroiu - locul 11 la triplusalt la CM 2019 de la Doha; Alexandru Novac - argint la aruncarea suliţei la CE U23 2019; Andrea Miklos - bronz la 400 m la CE U23; Claudia Prisecaru - bronz la 3.000 m obstacole CE U23, Samuel Bucşa - bronz la lungime la CE de juniori I; Denisa Dragomir - bronz cu echipa la CM de Ultramaraton Montan; Andreea Pîscu - bronz cu echipa la CM de Ultramaraton Montan; Andreea Pîscu - bronz cu echipa la CM de alergare montană; Ingrid Mutter - bronz cu echipa la CM de Ultramaraton Montan; Viorica Malai - bronz cu echipa la CM de Ultramaraton Montan; Cristina Simion - medalie de aur - individual, bronz cu echipa la CM de alergare montană; Denisa Dragomir - bronz cu echipa la CM de alergare montană; Mădălina Florea - bronz cu echipa la CM de alergare montană; Florentina Iuşco - bronz la lungime la Jocurile Mondiale Universitare; Alexia Hecico - bronz cu echipa la CE de alergare montană juniori; Irina Bordeanu - bronz cu echipa la CE de alergare montană juniori; Loredana Viziteu - bronz cu echipa la CE de alergare montană juniori; Bianca Apetroaiei - bronz cu echipa la CE de alergare montană juniori; Mihaela Loghin - campioana mondială cu record mondial la aruncarea greutăţii, campioană europeană la Master; Adrian Neagu, campion mondial la lungime, campion european cu record mondial egalat la Master; Elena Pagu, campioană mondială şi record mondial pe 3000 m marş, vicecampioană mondială cu record european la 60 m la Master; Bogdan Tudor, vicecampion european la săritura în lungime la Masters.
AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ady Ivaşcu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.