Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Ediţia a doua a Jocurilor Europene va debuta vineri la Minsk şi va reuni, până pe 30 iunie, 4.022 sportivi din 50 de ţări, dintre care 123 din România.

Reprezentanţii României vor concura la toate cele 15 sporturi şi discipline sportive din program: atletism, baschet 3x3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plajă, gimnastică - artistică, aerobică şi ritmică, judo, kaiac-canoe, lupte - feminin, libere şi greco-romane, sambo, tenis de masă, tir sportiv şi tir cu arcul. Cel mai mare lot este cel de atletism, cu 21 de sportivi.

Rezultatele obţinute la atletism, badminton, ciclism, judo, karate, tenis de masă, tir cu acul şi tir sportiv contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice - Tokyo 2020.

Secretarul general adjunct al COSR, Florin Mişcă, este şeful de misiune la Jocurile Europene de la Minsk 2019, iar Dragoş Tătaru, adjunctul şefului de misiune.

La cea dintâi ediţie a Jocurilor Europene, care a avut loc la Baku, în Azerbaidjan, în 2015, Echipa Olimpică a României a cucerit 12 medalii - trei de aur, cinci de argint, patru de bronz.

Laura Coman, campioană europeană la tir sportiv, a fost desemnată de Comitetul Executiv al COSR portdrapelul României la festivitatea de deschidere a Jocurilor Europene de la Minsk.

Televiziunea Română a programat peste 100 de ore de transmisiuni, majoritatea în direct la TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR HD şi TVR Moldova.

Ambele ceremonii, atât de deschidere, cât şi de închidere, vor fi transmise în direct şi în exclusivitate de TVR. Vineri 21 iunie, TVR 1 şi TVR HD vor transmite ceremonia de deschidere, de la ora 22:00. Ceremonia de închidere a Jocurilor Europene de la Minsk 2019 va fi difuzată la TVR 2, duminică 30 iunie, de la ora 22:00.

Primii români care vor intra în competiţie vor fi fetele de la baschet 3x3, vineri, de la ora 11:00, contra Germaniei.

Delegaţia României pentru Jocurile Europene de la Minsk:
Atletism (21 sportivi): Marina Andreea Baboi, Cristina Daniela Bălan, Elena Mirela Lavric, Sanda Belgyan, Adrian Boldeanu, Mihai Donisan, Cosmin Ilie Dumitrache, Ioana Teodora Gheorghe, Florentina Costina Iuşco, Dan Claudiu Lăzărică, Roxana Maria Ene, David Iustin Năstase, Florina Andreea Necşoiu, Anamaria Nesteriuc, Ionuţ Andrei Neagoe, Florina Pierdevară, Mihai Cristian Pîslaru, Ioana Valentina Plăvan, Cristian Radu, Ioan Andrei Melnicescu, Nicolae Marian Coman; antrenori: Nicolae Alexe, Ioan Mircea Grabovschi, Doiniţa Luminiţa Nesteriuc, Doina Voinea; masor: Sebastian Bularda, oficial de echipă: Paul Augustin Iancu;

Badminton (1 sportiv): Collins Valentine Filimon; antrenor: Florentina Cristina Constantinescu;

Baschet 3x3 (8 sportivi): Ruxandra Diana Chiş, Alexandra Uiuiu, Andreea Lazar, Elisabeth Pavel (la feminin), Radu Paliciuc, Ionel Victor Petrache, Bogdan Cezar Sandu, Barîs Aktaş (la masculin); antrenor - Carmin Artemie Popa, fizioterapeut - Robert Mihai Bunea, oficial de echipă - Mihai Cristian Văcărescu;

Box (10 sportivi): Maria Claudia Nechita, Lenuţa Lăcrămioara Perijoc, Paul Andrei Arădoaie, Alberto Cristian Florin Biro, Vasile Gheorghe Suciu, Marian Piţa, Marian Gabriel Şchiopu, Mihai Nistor, Robert Eusebiu Jitaru, Cosmin Petre Gîrleanu; antrenori - Valentin Vrânceanu, Dumitru Dorobanţu, Virgil Făşie, Adrian Lăcătuş; medic - Cristian Georgică Celea;

Ciclism (4 sportivi): Marius Cristian Petrache, Valentin Pleşea, Serghei Ţvetcov, Eduard Michael Grosu; antrenor - Georgios Georgiadis;

Fotbal pe plajă (11 sportivi): Gheorghe Andrescu, Alin Gheorghe Bugălă, Liviu Valentin Croitoru, Claudiu Constantin Della, Valentin Dumitrică, Ionuţ Florea, Marian Măciucă, Andrei Paul Neag, Iulian Augustin Răvoiu, Cristian Emil Vîrtan, Daniel Zaharia; antrenor - Mihnea Marsilian Totan, masori - Nicolae Koposcsuk, Cornel Mateiaşi; oficial de echipă - Ciprian Constantin Paraschiv;

Gimnastică artistică (1 sportivă): Denisa Maria Golgotă; antrenor - Valerian Nicolae Forminte;

Gimnastică aerobică (5 sportivi): Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocşer, Dorin Marian Broţei, Mihai Alin Popa; antrenori - Maria Fumea, Constantina Mădălina Cioveie; asistent medical - Petra Teleman;

Gimnastică ritmică (1 sportivă): Andreea Cristina Verdeş; antrenor - Cătălina Tatiana Radu;

Judo (13 sportivi): Andreea Ştefania Chiţu, Elena Monica Ungureanu, Ştefania Adelina Dobre, Alexandra Maria Pop, Corina Oana Ştefan, Loredana Ohâi, Alexandra Cristina Mazilu, Alexandru Constantin Raicu, Ioan Vlad Vişan, Vlăduţ George Simionescu, Mircea Alexandru Croitoru, Marcel Cercea, Luca Mihai Kunszabo; antrenori - Florin Bercean, Simona Marcela Richter, Kohei Oishi; medic - Gabriela Mirela Pop; masor - Ştefan Sumandea;

Kaiac-canoe (13 sportivi): Livia Adina Căle, Aurelian Mădălin Ciocan, Roxana Petronela Ciur, Elena Meroniac, Laura Georgiana Pleşca, Iuliana Andreea Ţăran, Tania Valeria Virijac, Leonid Valentin Carp, Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi, Constantin Mironescu, George Săndulescu, Florin Ionuţ Vlase; antrenori - Florin Popescu, Petru Claudiu Ciur, Ionel Raţă; medic - Ioan Stoian; asistent maseur - Florin Crauciuc;

Karate (1 sportiv): Bogdan Marian Florin Gogoloşi; antrenor - Paul Florian Popa;

Lupte (12 sportivi): Lupte feminin - Alexandra Nicoleta Anghel, Cătălina Axente, Kriszta Tunde Incze, Maria Alexandra Cioclea, Suzana Georgiana Şeicariu; lupte greco-romane - Alin Alexuc-Ciurariu, Răzvan Arnăut, George Vlad Mariea; lupte libere - Rareş Daniel Chintoan, Andrei Dukov, Mihai Nicolae Palaghia, Maxim Vasilioglo; antrenori - Nikolay Ilich Stoyanov, Anton Arghira, Petrică Cărare, Anatolie Ilarionovitch Guidea; medic - Adriana Camelia Limona; masor - Marcela Scorţeanu; oficial de echipă - Alin Grigore;

Sambo (9 sportivi): Daniela Mihaela Chiss, Diana Alexandra Kovacs, Daniela Poroineanu, Codrina Mihaela Ionescu, Anda Mihaela Vâlvoi, Lorena Alexandra Podelenczki, Alina Petronela Păunescu, Gabriel Ştefăniţă Rîmă, Laszlo Zsolt Szoke; antrenori - Viorel Gâscă, Robert Alexandru Andreescu; maseur - Marian Dan Ciupitu;

Tenis de masă (6 sportivi): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs, Ovidiu George Ionescu, Cristian Pletea, Hunor Janos Szocs; antrenori - Viorel Filimon, Andrei Filimon; oficial de echipă - Mihaela Adriana Zamfir;

Tir cu arcul (1 sportivă): Beatrice Mikloş; antrenor, Viorel Hăbian;

Tir sportiv (6 sportivi): Roxana Delia Bonte, Laura Georgeta Coman, Adela Dohotaru, Roxana Sofia Mikloş, Roxana Georgiana Sidi, Alin George Moldoveanu; antrenori - Olimpiu Florin Marin, Daniela Cohanciuc, Marin Cărbunaru, Florin Baban.

Programul transmisiunilor TVR, în direct:
Vineri 21 iunie
09:00-10:00 - Baschet 3x3 feminin România - Germania, Ungaria - Cehia (TVR HD)
14:30-15:30 - Baschet 3x3 masculin Serbia - Andorra şi România - Polonia (TVR HD)
22:00-00:35 - Ceremonia de deschidere (TVR1+TVR HD)

Sâmbătă 22 iunie
10:00-11:45 - Tenis de masă masculin/feminin simplu (TVR 1)
10:30-14:00 - Judo calificări masculin cat. 60 kg, 63 kg, feminin cat. 48 kg, 52 kg, 57 kg (TVR HD)
14:45-16:00 - Tir Puşcă aer comprimat 10 m mixt, Finala (TVR 3)
14:00-19:00 - Gimnastica Ritmică/Acrobatică, Finala (TVR 2)
16:00-17:00 - Baschet 3x3, masculin Polonia - Serbia şi România - Andorra (TVR HD)
17:00-19:10 - Judo, Finale (TVR HD)
18:00-19:00 - Baschet 3x3, masculin Serbia - România (TVR HD)
19:05-21:00 - Tenis masă, masculin simplu (TVR HD)

Duminică 23 iunie
10:00-11:30 - Tenis masă mixt calificări (TVR HD)
10:30-14:00 - Judo, Calificări masculin cat. 73, 81, feminin cat. 63, 70 (TVR HD)
11:30-14:30 - Baschet 3x3 masculin, feminin Calificări (TVR HD)
14:00-19:15 - Gimnastică Ritm/acrobatică Finale (TVR 2)
17:00-18:55 - Judo, Finale (TVR 1+TVR HD)
19:15-21:00 - Tenis masă masculin/feminin, Tur 2 (TVR HD)

Luni 24 iunie
10:00-11:30 - Tenis de masă mixt, Sferturi (TVR 1)
11:30-13:00 - Atletism (înregistrare din 23 iunie) (TVR HD)
13:00-15:00 - Tir puşcă aer comprimat masculin/feminin Finale (TVR HD)
15:00-16:30 - Baschet 3x3, Sferturi (TVR HD)
17:00-19:10 - Judo, Finale (TVR 3)
18:00-19:40 - Baschet 3x3, Semifinale (TVR HD)
19:00-20:55 - Gimnastică, Finale (TVR HD)
19:50-21:55 - Baschet 3x3, Finale (TVR HD)

Marţi 25 iunie
10:00-11:30 - Tenis de masă mixt, Semifinale (TVR 1)
10:30-14:35 - Judo echipe mixt, Calificări (TVR HD)
14:00-17:35 - Canoe sprint, Semifinale (TVR 2)
14:20-16:20 - Atletism, sferturi (TVR HD)
16:00-18:15 - Judo, Finale (TVR HD+TVR 3)
18:00-20:10 - Tenis masă mixt, Finale (TVR 1)
18:15-19:20 - Lupte libere masculin Semifinale +Finale (TVR HD)
19:00-20:55 - Gimnastică masculin/feminin aerobic, Finale (TVR HD)
19:30-20:30 - Box, sferturi

Miercuri 26 iunie
10:00-11:50 - Canoe sprint, Finale (TVR 2)
10:00-14:00 - Tenis masă masculin/feminin, Semifinale (TVR HD)
14:00-16:45 - Fotbal pe plajă Portugalia - România şi Italia - Rusia (TVR HD)
16:00-20:20 - Tenis masă masculin/feminin, Finale (TVR 1)
17:40-19:40 - Atletism, Semifinale (TVR HD)
18:30-21:30 - Box masculin/feminin, calificări (TVR HD)
18:40-20:40 - Lupte libere masculin/feminin, Finale (TVR HD)

Joi 27 iunie
10:00-11:30 - Canoe sprint, Finale (TVR 2)
11:00-14:00 - Lupte masculin/feminin, calificări (TVR HD)
13:00-16:00 - Gimnastică artistică masculin Calificări (TVR 2)
14:00-17:35 - Canoe sprint, Finale (TVR HD)
20:45-22:00 - Tenis masă echipe, Calificări (TVR 3)
21:40-00:40 - Gimnastică artistică Feminin, Calificări (TVR 2)
00:00-01:00 - Fotbal pe plajă Elveţia - România (înregistrat) (TVR3+TVR HD)

Vineri 28 iunie
10:00-14:00 - Tenis masă echipe (TVR HD)
11:00-13:30 - Lupte greco-romane masculin/feminin calificări (TVR HD)
14:00-17:30 - Box Semifinale (TVR HD)
18:00-20:30 - Atletism echipe mixt, finale (TVR 2)
18:00-20:30 - Lupte greco-romane Semifinale+finale (TVR 3)
18:30-20:30 - box Semifinale (TVR 3)
20:30-22:00 - Tenis de masă feminin/masculin Semifinale (TVR HD)
20:30-00:30 - Fotbal pe plajă, Semifinale (TVR 1)

Sâmbătă 29 iunie
10:00-16:10 - Tenis masă, Feminin echipe, Finale (TVR 1)
14:00-16:45 - Gimnastică, Finale (TVR 2)
16:00-18:35 - Box, Finale (TVR HD)
17:00-20:15 - Fotbal plajă, Finale (TVR HD+TVR 1)
17:00-23:10 - Tenis masa masculin echipe, Finale (TVR HD)
19:45-21:15 - Lupte (doar dacă avem sportiv român) Finale (TVR HD)

Duminică 30 iunie
12:00-15:20 - Box, Finale (TVR HD)
13:00-17:25 - Gimnastică artistică, Finale (TVR 2)
16:30-1:.00 - Lupte, Finale (TVR HD+TVR 3)
22:00-00:00 - Ceremonia de închidere (TVR 2)
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Gabriela Badea) 

 

Sursa foto: cosr.ro 

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.