Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

România a încheiat Jocurile Olimpice de la Tokyo cu patru medalii, una de aur, la dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş), şi trei medalii de argint, la spadă feminin (Ana-Maria Popescu), dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) şi patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari).

Tricolorii au mai obţinut la Tokyo un loc patru (David Popovici la 200 m liber), trei locuri cinci (echipa feminină de tenis de masă, perechea de dublu mixt la tenis de masă - Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - şi echipajul de canoe dublu masculin pe 1.000 m, Cătălin Chirilă/Victor Mihalachi), alte trei clasări pe locul şase (Bianca Ghelber - greutate, opt plus cârmaci feminin, dublu vâsle feminin categorie uşoară), patru locuri şapte (baschet feminin 3x3, opt plus cârmaci masculin, Vlad Dascălu la mountain bike, David Popovici la 100 m liber). Pe opt s-au clasat Robert Glinţă (100 m spate) şi luptătoare Kriszta Incze, iar pe nouă au încheiat Laura Ilie (tir sportiv), judoka Andreea Chiţu, Vlăduţ Simionescu, perechea de dublu Raluca Olaru/Monica Niculescu (tenis), precum şi trei bărci de la canotaj, patru rame fără cârmaci feminin, dublu rame feminin şi dublu vâsle masculin.

Echipa României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie-8 august) a cuprins 101 de sportivi, 46 la feminin, 55 la masculin, la 17 discipline sportive, singura care nu a evoluat deloc fiind atleta Andrea Miklos, din cauza unor probleme medicale.

 


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Reprezentanţii României au concurat la înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet feminin 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo, tir cu arcul şi tenis.

Delegaţia a cuprins şi 9 rezerve, precum şi 40 de antrenori.

România nu va mai avea reprezentanţi duminică 8 august, în ultima zi de întreceri.


Rezultate:


ATLETISM (10 sportivi)


Florentina Costina Iuşco (săritura în lungime): locul 20 (calificări)

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 17 (calificări)

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m): locul 33 (calificări)

 

Foto: (c) DIEGO AZUBEL/EPA


Daniela Stanciu (săritura în înălţime): locul 18 (calificări)

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului): locul 17 (calificări)

 

Foto: (c) Wang Lili / Xinhua


Marius Iulian Cocioran (50 km marş): locul 24
Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii): locul 26 (calificări)

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului): locul 6

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Andrea Miklos (400 m): forfait
Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei): locul 12

 


Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


BASCHET FEMININ 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve)


România (Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia): locul 7


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


BOX (2)


Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): locul 17
Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): locul 5


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


CANOTAJ (9 echipaje: 36 sportivi + 2 rezerve)


Opt rame cu cârmaci masculin (Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu): locul 7
Opt rame cu cârmaci feminin (Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea): locul 6

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari): locul 2

 

Foto: (c) KIMIMASA MAYAMA / EPA


Patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu): locul 9
Dublu rame feminin (Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi): locul 9

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă): locul 2

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Dublu vâsle - categorie uşoară feminin (Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă): locul 6

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş): locul 1

 

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache): locul 9

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

CICLISM


Vlad Dascălu (mountain bike): locul 7

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): abandon

 


Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


FOTBAL (18 jucători + 4 rezerve)


România (portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; fundaşi - Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi - Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe): locul 11

 


Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3)


Maria Larisa Holbură (individual compus): locul 65 (calificări)

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Larisa Andreea Iordache (bârnă): locul 4 calificări; forfait pentru finală

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Marian Drăgulescu (sărituri): locul 16 (calificări)

 


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


ÎNOT (4)


Robert Glinţă: 100 m spate - locul 8, 200 m spate - locul 26

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Daniel Martin: 100 m spate - locul 38, 100 m fluture - locul 53

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


David Popovici: 200 m liber - locul 4, 100 m liber - locul 7, 50 m liber - locul 40

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Bianca Andreea Costea: 50 m liber - locul 31, 100 m liber - locul 35

 


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


CANOE SPRINT (2)


Victor Mihalachi: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 21
Cătălin Chirilă: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 11


Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


JUDO (3)


Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): locul 9

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): locul 17
Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): locul 9

 


Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


LUPTE (5)


Alina Vuc (cat. 50 kg): locul 14

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg): locul 16

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg): locul 8

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Albert Saritov (cat. 97 kg - libere): locul 14

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg - greco-romane): locul 12

 


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


SCRIMĂ (2)


Ana-Maria Popescu (spadă): locul 2

 

Foto: (c)  GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO


Iulian Teodosiu (sabie): locul 16

 


Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


TENIS (3)


dublu feminin (Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu): locul 9

 

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


Mihaela Buzărnescu (simplu): locul 17

 


Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


TENIS DE MASĂ (4 + 1 rezervă)


România - feminin (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara): locul 5

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Elizabeta Samara (simplu): locul 17
Bernadette Szocs (simplu): locul 17

 

Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO


Ovidiu Ionescu (simplu): locul 33
dublu mixt (Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu): locul 5

 

Foto: (c) KIMIMASA MAYAMA/EPA


Irina Ciobanu (rezervă)

TIR SPORTIV (1)


Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): locul 9

 


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


TIR CU ARCUL (1)


Mădălina Ştefania Amăistroaie: locul 33

 


Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO


TRIATLON (1)


Felix Pierre Duchampt: locul 36


AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.