COD GALBEN: 05-12-2021 ora 10 Intre 05 decembrie, ora 20 – 06 decembrie, ora 08 se va semnala ninsori și intensificări ale vântului

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Selecţionata României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, după ce a terminat la egalitate cu Noua Zeelandă, 0-0, miercuri, la Sapporo, în ultimul său meci din Grupa B.

Tricolorii erau obligaţi să câştige pentru a se califica mai departe, după 1-0 cu Honduras şi 0-4 cu Coreea de Sud, dar nu au reuşit acest lucru, în faţa unei echipe foarte bine organizate şi superioară din punct de vedere fizic.

Echipa antrenată de Mirel Rădoi a arătat mai bine decât în partidele precedente, şi-a creat câteva ocazii mari de gol, dar a fost lipsită de şansă.

Prima mare ocazie a României a venit în min. 11, când Florescu a şutat la colţul scurt, dar portarul Michael Woud a respins în bară. Florin Ştefan (19) a expediat un şut de la circa 25 de metri, însă mult peste poartă.

Jucătorii de la antipozi au avut prima oportunitate de gol în min. 31, când Wood, atacantul lui Burnley, a tras din lovitură liberă de la 25 de metri, iar portarul Aioani a deviat de lângă bară.

După un nou şut imprecis, tras de Florescu (33), Noua Zeelandă a fost din nou aproape de a deschide scorul, însă Aioani a respins mingea reluată la colţul scurt de Wood, cu capul (37), după care atacantul a trimis pe spate, mingea căzând pe transversală. Ghiţă şi Chindriş l-au blocat in extremis pe Champness (38), la capătul unui contraatac.

Ultima ocazie din prima repriză a aparţinut echipei noastre, dar Sîntean nu a ajuns la o centrare trimisă în faţa porţii de Florin Ştefan (45+1).

În partea secundă, căpitanul Marius Marin a avut o mare ocazie de a înscrie, însă lovitura sa de cap din 6 metri a trimis mingea pe direcţia lui Woud, care a reţinut pe linia porţii (60).

Adversarii au jucat mai mult la conservarea rezultatului, dar au încercat şi să dea lovitura prin acţiuni rapide, Wood (70) fiind deposedat in extremis de Grigore, respectiv de Dulca (76).

România a aruncat în luptă ultimele forţe pe finalul partidei, dar Woud a fost din nou providenţial la mingea trimisă cu capul de Raţiu din unghi (71), respingând de sub transversală.

Deaconu a irosit ultima şansă a echipei noastre, şutul său fără preluare din marginea careului (90), fiind imprecis.

Selecţionata de fotbal a României a revenit la Jocurile Olimpice după o pauză de 57 de ani, încheind participarea pe locul al treilea în grupă, la egalitate cu Noua Zeelandă, dar având un golaveraj mai slab.

România - Noua Zeelandă 0-0
Sapporo, Sapporo Dome
JO 2020 - Grupa B

Au evoluat echipele:
România: 12. Marian Aioani - 15. Andrei Chindriş (16. Ronaldo Deaconu, 78), 6. Virgil Ghiţă, 17. Ricardo Grigore - 14. Andrei Raţiu, 8. Marius Marin (căpitan), 18. Marco Dulca (10. Andrei Ciobanu, 78), 3. Florin Ştefan - 13. Eduard Florescu (21. Antonio Sefer, 87), 19. Andrei Sîntean (9. George Ganea, 59), 20. Alexandru Dobre (11. Valentin Gheorghe, 78). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 1. Mihai Popa - 4. Alexandru Paşcanu.
Noua Zeelandă: 1. Michael Woud - 17. Callan Elliot (15. Dane Ingham, 46), 16. Gianni Stensness, 4. Nando Pijnaker, 3. Liberato Cacace - 7. Elijah Just, 10. Marko Stamenic, 8. Joe Bell, 11. Joe Champness (12. Callum McCowatt, 46) - 9. Chris Wood (căpitan), 19. Matthew Garbett (6. Clayton Lewis, 19). Selecţioner: Danny Hay.
Rezerve neutilizate: 13. Jamie Searle - 14. George Stanger, 18. Ben Waine, 20. Sam Sutton.

Arbitru: Kevin Ortega; arbitri asistenţi: Michael Orue, Jesus Sanchez (toţi din Peru); arbitru de rezervă: Hiroyuki Kimura (Japonia)
Arbitru video: Andres Cunha (Uruguay), arbitru asistent video: Erick Miranda (Mexic)
Comisar de meci: Joe Rizzello (Italia), coordonator general: Khaled Nassar (Egipt)
Cartonaşe galbene: Garbett (21), Chindriş (28), Dulca (30), Elliot (42), Stamenic (79).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.