Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Echipa germană THW Kiel, campioana europeană en titre la handbal masculin, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins în deplasare formaţia ungară Pick Szeged cu scorul de 33-28, în a doua manşă a optimilor de finală.

Învingătoare în meciul tur cu acelaşi scor, 33-28, formaţia germană a avansat în sferturile de finală, în care o va înfrunta pe învingătoarea duelului dintre PSG şi Celje Pivovarna Lasko. În meciul tur din Slovenia, PSG s-a impus cu 37-24, iar returul are loc pe 8 aprilie.

HBC Nantes s-a calificat de asemenea în sferturi, după ce a învins în deplasare în meci retur formaţia poloneză Kielce cu 34-31. În tur, polonezii s-au impus cu 25-24. În sferturi, echipa franceză va înfrunta câştigătoarea duelului dintre Vardar Skopje (Macedonia de Nord) - Telekom Veszprem (Ungaria). În tur, ungurii s-au impus cu 41-27.

Echipa daneză Aalborg Handbold a avansat de asemenea în sferturi după victoria cu 27-24 contra echipei FC Porto în manşa a doua. În tur, danezii au pierdut în Portugalia cu 32-29, la aceeaşi diferenţă, dar s-au calificat graţie golurilor mai multe marcate în deplasare.

FC Barcelona s-a calificat de asemenea în sferturi, după ce a învins luni cu 39-19 formaţia norvegiană Elverum în meciul retur al optimilor. În tur, catalanii s-au impus de asemenea cu 37-25. Barca va juca în sferturi cu învingătoarea din confruntarea Motor Zaporoje (Ucraina) - Meşkov Brest (Belarus). În tur, echipa ucraineană s-a impus cu 32-20.

Echipa germană SG Flensburg-Handewitt s-a calificat în sferturi fără joc, din cauză că meciurile cu formaţia PPD Zagreb au fost anulate din cauza unui focar de infecţie cu COVID-19 în lotul croat. În sferturi, Flensburg va primi replica lui Aalborg.
AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Dragomir, editor online: Ady Ivaşcu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.