Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Echipa FC Sevilla a obţinut a cincea victorie consecutivă în campionatul de fotbal al Spaniei, învingând în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Osasuna Pamplona, luni seara, în ultimul meci al etapei a 24-a a a sezonului.

Andaluzii au deschis scorul în prima repriză, prin brazilianul Diego Carlos (19), iar apoi şi-au majorat avantajul în debutul reprizei secunde, prin olandezul Luuk de Jong (49).

În urma acestui nou succes, Sevilla a urcat pe locul al treilea în clasament, depăşind-o cu un punct pe FC Barcelona, ţinută în şah pe teren propriu, duminică, de nou promovata Cadiz (1-1).

La meciul de luni, portarul lui FC Sevilla, marocanul Yassine Bounou, a stabilit un nou record de invincibilitate pentru clubul andaluz, după ce a acumulat un total de 517 minute fără să primească gol în Primera Division, potrivit unui comunicat al Ligii spaniole de fotbal.

Meciul de la Pamplona al fost al cincilea consecutiv în care ''Bono'' şi-a păstrat poarta imaculată. El nu a mai primit niciun gol din data de 19 ianuarie, de la meciul cu Alaves.

''Bono'' a depăşit cu un minut vechiul record de invincibilitate al clubului FC Sevilla, stabilit de goalkeeper-ul portughez Beto în sezonul 2014/2015.

Atletico Madrid - Levante 0-2
Au marcat: Morales (30), de Frutos (90+5)

Valencia - Celta Vigo 2-0
Au marcat: Vallejo (90+4), Gameiro (90+8).

Valladolid - Real Madrid 0-1
A marcat: Casemiro (65)

Duminică
FC Barcelona - Cadiz 1-1
Au marcat: Messi (32 - penalty), respectiv Alex Fernandez (89 - penalty).

Real Sociedad - Deportivo Alaves 4-0
Au marcat: Isak (41, 49, 62), Portu (73).

Huesca - Granada 3-2
Au marcat: Escriche (31), Pulido (39), Foulquier (44 - autogol), respectiv Quina (8), Soro (59).

Athletic Bilbao - Villarreal 1-1
Au marcat: Berenguer (44), respectiv Gerard Moreno (16).