Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Echipa Lazio Roma, cu fundaşul român Ştefan Radu printre titulari, s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 3-0, în faţa rivalei AS Roma, vineri seara, în partida de deschidere a etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Atacantul Ciro Immobile a deschis scorul în minutul 14, după o gafă a defensivei adverse, marcând al 12-lea său gol de la debutul actualei ediţii din Serie A. Spaniolul Luis Alberto a mărit avantajul lui Lazio în minutul 23, iar apoi a reuşit dubla în repriza secundă (67).

Elevii antrenorului Simone Inzaghi puteau obţine o victorie şi mai categorică în "Derby della Capitale", însă portarul Romei, Paul Lopez a avut câteva intervenţii foarte bune în cursul reprizei secunde, limitând proporţiile scorului.

Ştefan Radu, care a primit un cartonaş galben în prima parte a jocului (20), a fost înlocuit în finalul reprizei secunde cu olandezul Wesley Hoedt (83).

Graţie acestui succes, Lazio a acumulat 31 de puncte şi a urcat pe locul şaptea în clasament, în timp ce AS Roma (34 puncte) îşi vede ameninţată acum poziţia a treia de Juventus Torino (locul 4, cu 33 puncte), care va juca duminică, în deplasare, cu Inter Milano, ocupanta locului secund (37 puncte).

Sâmbătă se dispută partidele Bologna - Hellas Verona, Torino FC - Spezia şi Sampdoria Genova - Udinese, în timp de duminică vor avea loc meciurile SSC Napoli - Fiorentina, Sassuolo - Parma, Crotone - Benevento, Atalanta Bergamo - Genoa şi Inter Milano - Juventus Torino. Liderul AC Milan (40 puncte) va juca luni, în deplasare, cu Cagliari.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.