Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Leeds United a obţinut o victorie la limită contra celor de la Burnley, duminică, în etapa a 15-a din Premier League, în timp ce West Ham United a fost nevoită să se mulţumească cu o remiză, pe teren propriu, cu Brighton.

Pe ''Elland Road'' Stadium, Leeds United a obţinut cele 3 puncte cu mult noroc, printr-un gol reuşit din penalty, în minutul 5, de Patrick Bramford.

În urma acestui rezultat, echipa lui Marcelo Bielsa ocupă locul 11 în clasament, cu 20 de puncte, în timp ce Burnley este pe locul 17, cu 13 puncte.

Jucând pe Stadionul Olimpic din Londra, West Ham United a fost condusă în două rânduri de Brighton, dar a reuşit să încheie partida cu un rezultat de egalitate.

Neal Maupay a deschis scorul în minutul 44 pentru oaspeţi, Ben Johnson a egalat în minutul 60, Lewis Dunk a readus pe Brighton în avantaj în minutul 70, pentru ca Tomas Soucek să restabilească egalitatea şi scorul final în minutul 82.

West Ham United este pe locul 10 în clasament, cu 22 de puncte, iar Brighton ocupă poziţia a 16-a, cu 13 puncte.

Aşa cum se ştie, Arsenal a învins-o pe Chelsea, într-un derby londonez jucat sâmbătă seara, pe Emirates Stadium, în etapa a 15-a.

''Tunarii'' au pus astfel capăt unei serii de şapte meciuri fără victorie în Premier League (două egaluri, cinci eşecuri), oferindu-i un răgaz antrenorului spaniol Mikel Arteta, ameninţat cu demiterea.

Arsenal a înscris de trei ori în prima oară de joc, prin Alexandre Lacazette (34 - penalty), Granit Xhaka (44), din lovitură liberă, şi Bukayo Saka (56), golul de onoare al echipei antrenate de Frank Lampard a fost semnat de Tammy Abraham (85). Chelsea a ratat şi un penalty, prin Jorginho (90+1).

Leicester City şi Manchester United au luptat pentru locul al doilea, însă au terminat la egalitate, 2-2, astfel că Everton a avut câştig de cauză, după victoria cu 1-0 pe terenul lui Sheffield United, prin golul islandezului Gylfi Sigurdsson (80).

În alte partide de sâmbătă, Fulham şi Southampton au terminat nedecis, 0-0, Aston Villa a învins pe Crystal Palace cu 3-0, iar Manchester City a trecut de Newcastle United cu 2-0.

Duminică seara se mai joacă Liverpool - West Bromwich Albion şi Wolverhampton Wanderers - Tottenham.

Lider este Liverpool, urmată de Everton şi Leicester City. AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Alexandru Cojocaru)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.