Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a marcat un gol pentru Slavia Praga, care a învins-o pe Hapoel Beer Sheva cu 3-0, joi, pe teren propriu, în Grupa C a competiţiei de fotbal Europa League.

Senegalezul Abdallah Sima a deschis scorul (31), Stanciu l-a majorat în min. 36, iar tabela a fost închisă de autogolul lui Dudu Twito (85). Internaţionalul român a evoluat 64 de minute.

Meciul Arsenal - Rapid Viena (4-1) a fost arbitrat de românul Radu Petrescu. Arsenal este singura echipă cu cinci victorii în grupe.

AS Roma a dispus de Young Boys Berna cu 3-1, pe Stadio Olimpico, prin golurile marcate de Borja Mayoral (44), Riccardo Calafiori (59) şi Edin Dzeko (81), după ce elveţienii au deschis scorul prin Jean Pierre Nsame (34). Young Boys a avut un jucător eliminat, Mohamed Aly Camara (83), care nu va evolua în meciul cu CFR Cluj din 10 decembrie.

Mijlocaşul român Ianis Hagi a fost doar rezervă la Glasgow Rangers, care a învins-o pe Standard Liege cu 3-2.

Fundaşul Ionuţ Nedelcearu a fost integralist la AEK Atena, învinsă acasă de Braga cu 4-2.

Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan, care a trecut cu 4-2 de Celtic Glasgow pe San Siro, după ce scoţienii au condus cu 2-0.

Portarul Florin Niţă a apărat buturile echipei Sparta Praga, învinsă de Lille cu 2-1 în deplasare, după ce a deschis scorul.

Ludogoreţ Razgrad a fost învinsă în deplasare de Antwerp cu 3-1, fundaşul român Dragoş Grigore fiind eliminat în min. 90 pentru al doilea cartonaş galben. Atacantul Claudiu Keşeru a jucat 67 de minute la campioana Bulgariei, iar fundaşul Cosmin Moţi a rămas pe banca de rezerve.

Nu mai puţin de 18 echipe şi-au asigurat calificarea în şaisprezecimile de finală înaintea ultimei etape: AS Roma, Arsenal, Bayer Leverkusen, Slavia Praga, Glasgow Rangers, Benfica, Granada, PSV Eindhoven, Leicester City, SC Braga, Lille, AC Milan, Villarreal, Antwerp, Tottenham, Dinamo Zagreb, Hoffenheim, Steaua Roşie Belgrad.

Rezultate:
Grupa A
CFR Cluj - ŢSKA Sofia 0-0
Cartonaş roşu: Alex Chipciu (CFR, 85).

AS Roma - Young Boys Berna 3-1
Au marcat: Borja Mayoral 44, Riccardo Calafiori 59, Edin Dzeko 81, respectiv Jean Pierre Nsame 34.
Cartonaş roşu: Mohamed Aly Camara (Young Boys, 83).

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 AS Roma 5 4 1 0 12-2 13
2 Young Boys 5 2 1 2 7-6 7
3 CFR Cluj 5 1 2 2 3-8 5
4 ŢSKA Sofia 5 0 2 3 0-6 2

Grupa B
Arsenal - Rapid Viena 4-1
Au marcat: Alexandre Lacazette 10, Pablo Mari 18, Edward Nketiah 44, Emile Smith-Rowe 66, respectiv Koya Kitagawa 47.

Molde FK - Dundalk FC 3-1
Au marcat: Magnus Wolff Eikrem 30, Ohi Anthony Omoijuanfo 41, Martin Ellingsen 67, respectiv Jordan Flores 90+4.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Arsenal 5 5 0 0 16-3 15
2 Molde 5 3 0 2 7-9 9
3 Rapid Viena 5 2 0 3 9-11 6
4 Dundalk 5 0 0 5 6-15 0

Grupa C
OGC Nice - Bayer Leverkusen 2-3
Au marcat: Hassane Kamara 26, Dan Ndoye 47, respectiv Moussa Diaby 22, Aleksandar Dragovic 32, Julian Baumgartlinger
51.

Slavia Praga - Hapoel Beer Sheva 3-0
Au marcat: Abdallah Sima 31, Nicolae Stanciu 36, Dudu Twito (autogol) 85.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Bayer Leverkusen 5 4 0 1 17-8 12
2 Slavia Praga 5 4 0 1 11-6 12
3 Hapoel Beer Sheva 5 1 0 4 6-13 3
4 Nice 5 1 0 4 8-15 3

Grupa D
Benfica Lisabona - Lech Poznan 4-0
Au marcat: Jan Vertonghen 36, Darwin Nunez 57, Pizzi 58, Julian Weigl 89.

Glasgow Rangers - Standard Liege 3-2
Au marcat: Connor Goldson 39, James Tavernier 45+1 - penalty, Scott Arfield 63, respectiv Maxime Lestienne 6, Duje Cop 41.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Rangers 5 3 2 0 11-7 11
2 Benfica 5 3 2 0 16-7 11
3 Lech Poznan 5 1 0 4 6-12 3
4 Standard Liege 5 1 0 4 5-11 3

Grupa E
Granada - PSV Eindhoven 0-1
A marcat: Donyell Malen 38.

Omonia Nicosia - PAOK Salonic 2-1
Au marcat: Andronikos Kakoullis 9, Jordi Gomez 84 - penalty, respectiv Christos Tzolis 39.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Granada 5 3 1 1 6-3 10
3 PSV Eindhoven 5 3 0 2 8-9 9
3 PAOK 5 1 2 2 8-7 5
4 Omonia Nicosia 5 1 1 3 5-8 4

Grupa F
AZ Alkmaar - SSC Napoli 1-1
Au marcat: Bruno Martins Indi 54, respectiv Dries Mertens 6.
Teun Koopmeiners (AZ) a ratat un penalty în min. 60 (a apărat David Ospina).

Real Sociedad - HNK Rijeka 2-2
Au marcat: Jon Bautista 69, Nacho Monreal 79, respectiv Darko Velkovski 37, Stjepan Loncar 73.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 SSC Napoli 5 3 1 1 6-3 10
2 AZ Alkmaar 5 2 2 1 6-3 8
3 Real Sociedad 5 2 2 1 4-3 8
4 Rijeka 5 0 1 4 4-11 1

Grupa G
AEK Atena - Sporting Braga 2-4
Au marcat: Nelson Oliveira 31, Stavros Vasilantonopoulos 89, respectiv Vitor Tormena 8, Ricardo Esgaio 10, Ricardo Horta 45, Wenderson Galeno 83.

Zaria Lugansk - Leicester City 1-0
A marcat: Allahyar Sayyadmanesh 84.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Leicester City 5 3 1 1 12-5 10
2 SC Braga 5 3 1 1 12-10 10
3 Zaria 5 2 0 3 6-9 6
4 AEK Atena 5 1 0 4 7-13 3

Grupa H
AC Milan - Celtic Glasgow 4-2
Au marcat: Hakan Calhanoglu 24, Samuel Castillejo 26, Jens Petter Hauge 50, Brahim Diaz 82, respectiv Tom Rogic 7, Odsonne Edouard 14.

Lille OSC - Sparta Praga 2-1
Au marcat: Burak Yilmaz 80, 84, respectiv Ladislav Krejci 71.
Cartonaş roşu: Ondrej Celustka (Sparta, 65).

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Lille 5 3 2 0 12-5 11
2 AC Milan 5 3 1 1 11-7 10
3 Sparta Praga 5 2 0 3 10-11 6
4 Celtic 5 0 1 4 7-17 1

Grupa I
Qarabag FK - Maccabi Tel Aviv 1-1, la Istanbul
Au marcat: Romero Jaime 37, respectiv Yonatan Cohen 22 - penalty.

Sivasspor - Villarreal 0-1
A marcat: Samuel Chukwueze 75.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Villarreal 5 4 1 0 14-5 13
2 Maccabi Tel Aviv 5 2 2 1 5-7 8
3 Sivasspor 5 2 0 3 9-10 6
4 Qarabag FK 5 0 1 4 4-10 1

Grupa J
LASK Linz - Tottenham Hotspur 3-3
Au marcat: Peter Michorl 42, Johannes Eggestein 84, Mamoudou Karamoko 90+3, respectiv Gareth Bale 45+2 - penalty, Heung-Min Son 56, Dele Alli 87 - penalty.

Royal Antwerp - Ludogoreţ Razgrad 3-1
Au marcat: Martin Hongla 20, Ritchie De Laet 72, Manuel Benson 87, respectiv Kiril Despodov 53.
Cartonaş roşu: Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 90).

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Royal Antwerp 5 4 0 1 8-3 12
2 Tottenham Hotspur 5 3 1 1 13-5 10
3 LASK 5 2 1 2 8-11 7
4 Ludogoreţ Razgrad 5 0 0 5 6-16 0

Grupa K
ŢSKA Moscova - Wolfsberger AC 0-1
A marcat: Dario Vizinger 22.

Feyenoord Rotterdam - Dinamo Zagreb 0-2
Au marcat: Bruno Petkovic 45 - penalty, Lovro Majer 53.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Dinamo Zagreb 5 3 2 0 6-0 11
2 Wolfsberger AC 5 2 1 2 6-5 7
3 Feyenoord 5 1 2 2 4-7 5
4 ŢSKA Moscova 5 0 3 2 2-5 3

Grupa L
Steaua Roşie Belgrad - Hoffenheim 0-0

KAA Gent - Slovan Liberec 1-2
Au marcat: Roman Iaremciuk 60, respectiv Kamso Mara 32, Taras Kacearaba 55.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Hoffenheim 5 4 1 0 13-1 13
2 Steaua Roşie 5 3 1 1 9-4 10
3 Slovan Liberec 5 2 0 3 4-13 6
4 Gent 5 0 0 5 3-11 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.