Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Federaţia internaţională de lupte (UWW) a anunţat miercuri că din cauza neîndeplinirii unor cerinţe de participare, ediţia 2020 a Campionatelor Mondiale de la Belgrad (12-20 decembrie) a fost anulată şi înlocuită cu o Cupă Mondială individuală ce va avea loc tot în Serbia.

United World Wrestling stabilise ca obligatorii câteva criterii pentru desfăşurarea Mondialelor de la Belgrad, cum ar fi prezenţa a cel puţin opt din cele mai bune zece naţiuni din 2019, respectiv participarea a 70% dintre luptătorii înscrişi în competiţie, care însă nu au fost îndeplinite din cauza restricţiilor de călătorie impuse de multe ţări europene din cauza celui de-al doilea val al pandemiei de coronavirus.

Campionatele Mondiale de lupte vor fi înlocuite de Cupa Mondială individuală de la Belgrad, cu premii de 300.000 franci elveţieni, datele de desfăşurare urmând să fie anunţate în următoarele zile.

''Vrem să-i vedem pe sportivii noştri concurând din nou pe saltea. Este important pentru organizaţia noastră şi ne-am angajat să le oferim o oportunitate, a declarat preşedintele United World Wrestling, Nenad Lalovic. Există provocări reale de depăşit, dar lucrăm împreună pentru a găsi un format sigur şi acceptabil în care sportivii noştri de top să poată concura într-un eveniment de talie mondială''.

Din cauza noului coronavirus, congresul ordinar şi alegerile de la UWW au fost amânate în 2021.
AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.