Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Rutierul italian Diego Ulissi (UAE-Team Emirates) a câştigat, sâmbătă, Turul ciclist al Luxemburgului, după o ultimă etapă în care un camion parcat pe traseu a produs un accident în care au fost implicaţi mai mulţi sportivi, transmite Reuters.

Incidentul s-a produs cu 67 de km înainte de sosire, iar kazahul Evgheni Ghidici (Astana) a fost forţat să abandoneze din cauza rănilor, alţi rutieri implicaţi fiind Fred Wright şi Santiago Buitrago, ambii de la Bahrain McLaren.

În etapa a doua a cursei, cicliştii au întrerupt competiţia pentru a protesta faţă de condiţiile lipsite de siguranţă în care s-a desfăşurat turul.

În etapa a cincea, desfăşurată sâmbătă între Mersch şi Luxemburg, pe 177 km, s-a impus danezul Andreas Lorentz Kron ( Riwal Securitas), cu timpul de 04 h 08 min 42 sec, urmat în acelaşi timp de Ulissi şi de norvegianul Markus Hoelgaard (Uno-X Pro Cycling Team).

Românul Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence), câştigătorul Turului României în weekend-ul trecut, s-a clasat pe locul al treilea în prima etapă, a fost al doilea în etapa a treia, când a preluat şi tricoul galben de lider al cursei. Grosu nu a mai luat startul în ultima etapă a Turului Luxemburgului.

În clasamentul general, Ulissi a fost urmat de Hoelgaard, la 25 de secunde, şi de belgianul Aime De Gendt (Circus-Wanty Gobert), la 27 de secunde.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: (c) Diego Ulissi/facebook

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.