Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Echipa Juventus Torino, fără starul portughez Cristiano Ronaldo, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 4-0, formaţia Udinese, într-o partidă disputată miercuri seara.

Golurile au fost marcate de Gonzalo Higuain (16), Paulo Dybala (26 - penalty şi 58) şi Douglas Costa (61 - penalty).

Ronaldo, cvintuplu câştigător al Balonului de Aur, figura iniţial în grupul jucătorilor convocaţi pentru această întâlnire din optimile de finală, însă clubul torinez a anunţat în cursul după-amiezii forfaitul atacantului lusitan, din cauza unei sinuzite.

AC Milan a acces la rândul ei în sferturile de finală după ce s-a impus cu 3-0 în faţa formaţiei SPAL Ferrara, graţie reuşitelor lui Krzysztof Piątek (20), Samu Castillejo (44) şi Theo Hernandez (66).

În cel de-al treilea meci din Cupa Italiei programat miercuri, Fiorentina trecut pe teren propriu, cu 2-1, de Atalanta Bergamo, prin golurile lui Patrick Cutrone (11) şi Pol Lirola (84). Pentru oaspeţi a marcat Josip Ilicic (67).

Rezultate înregistrate în optimile de finală:

Torino FC - Genoa 5-3 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
SSC Napoli - Peugia (D2) 2-0
Lazio Roma - Cremonese (D2) 4-0
Inter Milano - Cagliari 4-1
Fiorentina - Atalanta Bergamo 2-1
AC Milan - SPAL Ferrara 3-0
Juventus Torino - Udinese 4-0

Partida Parma - AS Roma va avea loc joi seara.

În sferturile de finală, programate în cursul lunii ianuarie, vor avea loc meciurile SSC Napoli - Lazio Roma, AC Milan - Torino FC, Inter Milano - Fiorentina şi Juventus - Parma/AS Roma. AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.