COD GALBEN: 27-02-2020 ora 11 Intre 27 februarie, ora 11:00 - 27 februarie, ora 22:00 Zone și fenomene vizate COD GALBEN: 27-02-2020 ora 11 Intre 28 februarie, ora 09:00 - 29 februarie, ora 11:00 Zone și fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Sportivii români au cucerit şapte medalii, două de aur, două de argint şi trei de bronz, luni, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism de la Praveţ (Bulgaria).

Medaliile de aur au fost obţinute de Andrei Marius Gag la aruncarea greutăţii (20,71 m) şi Ilie Alexandru Corneschi la 5.000 m (14:51,17), argintul a fost câştigat în probele de ştafetă 4x100 m, la masculin (Alexandru Geamănu, Alexandru Terpezan, Marian Valentin Tănase, Daniel Mihai Robert Budin - 41,48), respectiv feminin (Camelia Florina Gal, Ioana Teodora Gheorghe, Roxana Maria Ene, Marina Andreea Baboi - 46,05), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de Andrei Rareş Toader, la aruncarea greutăţii (20,30), Elena Andreea Panţuroiu la triplusalt (13,81 m) şi Andrea Miklos la 400 m (52,57).

România participă cu un lot de 48 de atleţi la Campionatele Balcanice de la Praveţ (2-3 septembrie).

Rezultatele de luni:
MASCULIN
aruncarea greutăţii
1. Andrei Marius Gag (România) 20,71 m
2. Armin Sinancevic (Serbia) 20,58
3. Andrei Rareş Toader (România) 20,30

săritura în lungime
1. Iaroslav Isacenkov (Ucraina) 7,89 m
2. Miltiadis Tentoglou (Grecia) 7,88
3. Lazar Anic (Serbia) 7,88
...........................................
12. Cristian Andrei Sava (România) 6,72

săritura în înălţime
1. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2,27 m
2. Alperen Acet (Turcia) 2,23
3. Vadim Kravciuk (Ucraina) 2,15
4. Mihai Donisan (România) 2,10

aruncarea ciocanului
1. Christos Frantzeskakis (Grecia) 76,67 m
2. Michail Anastasakis (Grecia) 75,32
3. Gleb Piskunov (Ucraina) 74,52
......................................................
5. Mihăiţă Andrei Micu (România) 65,02

5.000 m
1. Ilie Alexandru Corneschi (România) 14:51,17
2. Iolo Nikolov (Bulgaria) 14:52,01
3. Ayetullah Aslanhan (Turcia) 14:53,12

1.500 m
1. Iervand Mkrcian (Armenia) 3:46,00
2. Musa Hajdari (Kosovo) 3:46,54
3.David Nikolli (Albania) 3:47,06
......................................................
9. Ionuţ Valentin Drăguşin (România) 3:55,42
Laviniu Mădălin Chiş (România) nu a încheiat cursa.

400 m garduri
1. Denis Neciporenko (Ucraina) 50,71
2. Dmitro Romaniuk (Ucraina) 51,12
3. Rusmir Malkocevic (Bosnia) 51,53
............................................................
9. Vlad Dulcescu (România) 53,49

400 m
1. Danilo Danilenko (Ucraina) 46,84
2. Mindia Endeladze (Georgia) 47,37
3. Akgul Oguz (Turcia) 47,68
...............................................
6. Robert Parge (România) 48,20
7. Mihai Cristian Pîslaru (România) 48,39

100 m
1. Emre Zafer Barnes (Turcia) 10,48
2. Aleksa Kijanovic (Serbia) 10,58
3. Antonio Ivanov (Bulgaria) 10,66
.........................................................
5. Alexandru Terpezan (România) 10,84
7. Daniel Mihai Robert Budin (România) 11,09

ştafetă 4x100 m
1. Ucraina (Erik Kostrîţia, Stanislav Kovalenko, Igor Bodrov, Serghei Smelik) 40,40
2. România (Alexandru Geamănu, Alexandru Terpezan, Marian Valentin Tănase, Daniel Mihai Robert Budin) 41,48
3. Bosnia (Nikola Brdar, Aleksandar Novakovic, Milan Vidovic, Hajrudin Vejzovic) 43,57

FEMININ
triplusalt
1. Paraskevi Papachristou (Grecia) 14,24 m
2, Aleksandra Naceva (Bulgaria) 13,89
3. Elena Andreea Panţuroiu (România) 13,81
........................................................................
5. Carmen Cristina Toma (România) 13,10

săritura cu prăjina
1. Buse Arikazan (Turcia) 4,35 m
2. Eleni Claudia Polak (Grecia) 4,28
3. Naama Bernstein (Israel) 4,01
....................................................
5. Adina Anamaria Buzescu (România) 3,41

aruncarea suliţei
1. Marija Vucenovic (Serbia) 57,21 m
2. Selena Durna (Turcia) 55,48
3. Mihaela Petkova (Bulgaria) 46,40
..........................................................
5. Ana Mirela Ţermure (România) 44,83

aruncarea discului
1. Ozlem Becerek (Turcia) 57,47 m
2. Kristina Rakocevic (Muntenegru) 52,49
3. Veronika Domjan (Slovenia) 51,10
............................................................
5. Elena Mihaela Asmarandei (România) 45,86

3.000 m obstacole
1. Ozlem Kaya (Turcia) 9:54,28
2. Isavela Kotsacheili (Grecia) 10:37,53
3. Chrystalla Hadjipolydorou (Cipru) 10:59,70

3.000 m
1. Teodora Simovic (Serbia) 10:11,26
2. Gresa Bakraci (Kosovo) 10:23,37
3. Damla Celik (Turcia) 10:29,93

800 m
1. Jerneja Smonkar (Slovenia) 2:07,25
2. Jelena Gajic (Bosnia) 2:07,61
3. Natalia Evangelidou (Cipru) 2:08,47
4. Florina Pierdevară (România) 2:08,53

400 m garduri
1. Maria Nikolenko (Ucraina) 56,45
2. Olena Kolesnicenko (Ucraina) 57,59
3. Emel Sanli Kircin (Turcia) 58,20
........................................................
9. Sanda Belgyan (România) 62,65

400 m
1. Eirini Vasileiou (Grecia) 51,75
2. Eleni Artymata (Cipru) 51,77
3. Andrea Miklos (România) 52,57
........................................................
5. Elena Mirela Lavric (România) 54,87

100 m
1. Ivet Lalova-Colio (Bulgaria) 11,23
2. Diana Vaisman (Israel) 11,25
3. Ina Eftimova (Bulgaria) 11,56
....................................................
6. Marina Andreea Baboi (România) 11,84
9. Ioana Teodora Gheorghe (România) 12,23

ştafetă 4x100 m
1. Israel (Gal Kadmon, Diana Vaisman, Olga Lenskay Yarko, Ilanda Dorfman) 45,00
2. România (Camelia Florina Gal, Ioana Teodora Gheorghe, Roxana Maria Ene, Marina Andreea Baboi) 46,05
AGERPRES; (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.