COD GALBEN: 17-05-2021 ora 10 Intre 18 mai, ora 06:00 – 18 mai, ora 23:00 se va semnala cantități de apă însemnate COD PORTOCALIU: 18-05-2021 ora 20 Intre 20:50 si 23:00 se va semnala intensificări temporare ale vântului cu rafale ce vor depăși 105...115 km/h in Județul Buzău;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Ediţia a 32-a a Cupei Africii pe Naţiuni va avea loc în Egipt, în perioada 21 iunie - 19 iulie, cu participarea a 24 de echipe, împărţite în şase grupe.

Egiptul are cele mai multe titluri, şapte, urmată de Camerun, cinci trofee, fiind şi campioana en titre, Ghana, cu patru trofee, Nigeria, trei titluri, etc.

Primele două clasate în fiecare grupă şi cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea se califică în optimile de finală.

Componenţa grupelor:
Grupa A (Cairo International Stadium, Cairo): Egipt, Zimbabwe, RD Congo, Uganda;
Grupa B (Alexandria Stadium - Alexandria): Nigeria, Burundi, Guineea, Madagascar;
Grupa C (Stadionul 30 iunie - Cairo): Senegal, Tanzania, Algeria, Kenya;
Grupa D (Al Salam Stadium - Cairo): Maroc, Namibia, Cote d'Ivoire, Africa de Sud;
Grupa E (Suez Stadium - Suez): Tunisia, Angola, Mali, Mauritania;
Grupa F (Ismailia Stadium - Ismailia): Camerun, Guineea Bissau, Ghana, Benin.

Programul turneului:
Vineri, 21 iunie
Egipt - Zimbabwe (Cairo Stadium - Cairo, 23:00), Grupa A

Sâmbătă, 22 iunie
RD Congo - Uganda (Cairo Stadium - Cairo, 17:30), Grupa A
Nigeria - Burundi (Alexandria Stadium - Alexandria, 20:00), Grupa B
Guineea - Madagascar (Alexandria Stadium - Alexandria, 23:00), Grupa B

Duminică, 23 iunie
Senegal - Tanzania (Stadion 30 Iunie - Cairo, 20:00), Grupa C
Kenya - Algeria (Stadion 30 Iunie - Cairo, 23:00), Grupa C
Maroc - Namibia (Al Salam Stadium - Cairo, 17:30), Grupa D

Luni, 24 iunie
Africa de Dud - Cote d'Ivoire (Al Salam Stadium - Cairo, 17:30), Grupa D
Tunisia - Angola (Suez Stadium - Suez, 20:00), Grupa E
Mauritania - Mali (Suez Stadium - Suez, 23:00), Grupa E

Marţi, 25 iulie
Camerun - Guineea Bissau (Ismailia Stadium - Ismailia, 20:00), Grupa F
Ghana - Benin (Ismailia Stadium - Ismailia, 23:00), Grupa F

Miercuri, 26 iunie
Nigeria - Guineea (Alexandria Stadium - Alexandria, 17:30), Grupa B
Uganda - Zimbabwe (Cairo Stadium - Cairo, 20:00), Grupa A
Egipt - RD Congo (Cairo Stadium - Cairo, 23:00), Grupa A

Joi, 27 iunie
Madagascar - Burundi (Alexandria Stadium - Alexandria, 17:30), Grupa B
Algeria - Senegal (Stadion 30 Iunie - Cairo, 20:00), Grupa C
Kenya - Tanzania (Stadion 30 Iunie - Cairo, 23:00), Grupa C

Vineri, 28 iunie
Maroc - Cote d'Ivoire (Al Salam Stadium - Cairo, 20:00), Grupa D
Namibia - Africa de Sud (Al Salam Stadium- Cairo, 23:00), Grupa D
Tunisia - Mali (Suez Stadium - Suez, 17:30), Grupa E

Sâmbătă, 29 iunie
Mauritania - Angola (Suez Stadium - Suez, 17:30), Grupa E
Camerun - Ghana (Ismailia Stadium - Ismailia, 20:00), Grupa F
Benin - Guineea Bissau (Ismailia Stadium - Ismailia, 23:00), Grupa F

Duminică, 30 iunie
Madagascar - Nigeria (Alexandria Stadium - Alexandria, 19:00), Grupa B
Burundi - Guineea (Al Salam Stadium - Cairo, 19:00), Grupa B
Egipt - Uganda (Cairo Stadium - Cairo, 22:00), Grupa A
Zimbabwe - RD Congo (Stadion 30 Iunie - Cairo, 22:00), Grupa A

Luni, 1 iulie
Africa de Sud - Maroc (Al Salam Stadium - Cairo, 19:00), Grupa D
Namibia - Cote d'Ivoire (Stadion 30 Iunie - Cairo, 19:00), Grupa D
Kenya - Senegal (Stadion 30 Iunie - Cairo, 22:00), Grupa C
Tanzania - Algeria (Al Salam Stadium - Cairo, 22:00), Grupa C

Marţi, 2 iulie
Benin - Camerun (Ismailia Stadium - Ismailia, 19:00), Grupa F
Guineea Bissau - Ghana (Suez Stadium - Suez, 19:00), Grupa F
Mauritania - Tunisia (Suez Stadium- Suez, 22:00), Grupa E
Angola - Mali (Ismailia Stadium - Ismailia, 22:00), Grupa E

OPTIMI DE FINALĂ
Vineri, 5 iulie
(41) câştigătoarea Grupei D - locul al treilea Grupa B/E/F (Al Salam Stadium - Cairo, 19:00)
(38) locul al doilea în Grupa A - locul al doilea în Grupa C (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)
Sâmbătă, 6 iulie
(42) locul al doilea în Grupa B - locul al doilea în Grupa F (Alexandria Stadium - Alexandria, 19:00)
(39) câştigătoarea Grupei A - locul al treilea în Grupa C/D/E (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)
Duminică, 7 iulie
(37) câştigătoarea Grupei B - locul al treilea în Grupa A/C/D (Alexandria Stadium - Alexandria, 19:00)
(40) câştigătoarea Grupei C - locul al treilea în Grupa A/B/F (Stadion 30 Iunie - Cairo, 22:00)
Luni, 8 iulie
(43) câştigătoarea Grupei E - locul al doilea în Grupa D (Suez Stadium - Suez, 19:00)
(44) câştigătoarea Grupei F - locul al doilea în Grupa E (Ismailia Stadium - Ismailia, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ
Miercuri, 10 iulie
(45) câştigătoarea meciului 38 - câştigătoarea meciului 41 (Stadion 30 Iunie - Cairo, 19:00)
(48) câştigătoarea meciului 42 - câştigătoarea meciului 39 (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)
Joi, 11 iulie
(47) câştigătoarea meciului 43 - câştigătoarea meciului 40 (Suez Stadium - Suez, 19:00)
(46) câştigătoarea meciului 37 - 44 (Al Salam Stadium - Cairo, 22:00)

SEMIFINALE
Duminică, 14 iulie
câştigătoarea meciului 45 - câştigătoarea meciului 46 (Stadion 30 Iunie - Cairo, 19:00)
câştigătoarea meciului 47 - câştigătoarea meciului 48 (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)

MECIUL PENTRU LOCUL TREI
Miercuri, 17 iulie
Al Salam Stadium - Cairo (22:00)

FINALA
Vineri, 21 iulie
Cairo Stadium - Cairo (22:00)
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)

 

Citiţi şi:

 

Fotbal: Cupa Africii pe Naţiuni 2019 - Prezentarea echipelor 

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.