Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Atletul român Narcis Mihăilă s-a clasat pe locul 16 în proba de 50 km marş a Cupei Europei de la Alytus (Lituania), în care victoria i-a revenit francezului Yohann Diniz cu 3h37min43sec, nou record al competiţiei.

Diniz a fost urmat în clasament de Dimitri Djiubin (Belarus) - 3h45min51sec şi de portughezul Joao Vieira - 3h46min38sec. Mihăilă s-a clasat pe locul 16 cu 3h58min17sec, record personal. Un alt român, Marius Ciocoran, a fost al 24-lea cu 4h04min04sec, în timp ce Andrei Gafiţa a fost descalificat.

În proba pe echipe la 50 km marş, Ucraina s-a clasat pe primul loc (26 puncte), urmată de Spania (43) şi Belarus (49).

Proba de 10 km marş la categoria Under 20 a fost câştigată de italianul Ricardo Orsoni, în timp ce românul Ion Adrian Dumitru a fost al 23-lea.

Orsoni a trecut primul linia de sosire cu timpul de 42min43sec, fiind urmat de spaniolul Pedro Comesa (43min18sec) şi de polonezul Lukasz Niedzialek (43min28sec). Ion Adrian Dumitru a fost al 23-lea cu 46min38sec, iar Mihai Neag s-a clasat al 27-lea (49min06sec).

În clasamentul pe echipe, Italia a ocupat primul loc cu 7 puncte, urmată de Spania (9) şi Turcia (23). România a s-a clasat pe locul 8 cu 50 puncte.

Proba feminină de 50 km marş senioare a fost câştigată de italianca Eleonora Giorgi (4h04min50sec), care a fost urmată în clasament de spanioloaica Juklia Takacs (4h05min46sec) şi de portugheza Ines Henriques (4h13min57sec).

La echipe, Ucraina a ocupat primul loc, urmată de Italia şi Spania.
AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor online: Anda Badea)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.