Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

România a cucerit două medalii la Campionatele Europene de tir sportiv 10 metri de la Osijek (Croaţia), aur prin Laura Coman şi bronz prin echipa feminină.

Laura Coman a câştigat medalia de aur în proba de puşcă aer comprimat 10 metri, după două focuri de baraj. Sportiva de la CS Dinamo, antrenată de către Olimpiu Marin, a ocupat primul loc în finală, cu 249,1 puncte, urmată de elveţianca Nina Christen, 249,1 puncte, şi de austriaca Franziska Peer, 228,3 puncte. Românca Roxana Sidi a terminat pe locul 6, cu 164,7 puncte.

Echipa feminină, care a mai avut-o în componenţă pe Eliza Molnar, în afara Laurei Coman şi a Roxanei Sidfi, a terminat pe locul 3 în proba de puşcă aer comprimat 10 m, învingând Austria în finala mică. Aurul a revenit Rusiei, învingătoare în finala cu Italia.

Campionul olimpic din 2012 la puşcă aer comprimat, Alin Moldoveanu, s-a clasat pe locul 22 în această probă, ratând calificarea în finală.

AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)

Sursa foto: frts.ro

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.