COD GALBEN: 26-01-2022 Intre 08:00 si 10:00 se va semnala burniţă care local depune polei in Județul Maramureş, Județul Cluj, Județul Satu Mare; COD GALBEN: 26-01-2022 Intre 07:20 si 10:00 se va semnala burniţă care local depune polei in Județul Sălaj; COD GALBEN: 26-01-2022 Intre 07:00 si 12:00 se va semnala local, intensificări ale vântului cu rafale de peste 70-80 km/h, spulberând zăpada sau viscolind ninsoarea in Județul Gorj;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Mohamed Salah, starul selecţionatei Egiptului, nu s-a prezentat la conferinţa de presă după ce a fost desemnat "omul meciului" pierdut de "Faraoni" în faţa reprezentativei Arabiei Saudite (1-2), luni, în Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal 2018, informează agenţia DPA.

Salah, care a deschis scorul în minutul 22 al întâlnirii de la Volgograd, a refuzat totodată să se fotografieze alături de trofeu.

Jucătorul lui FC Liverpool a declarat ulterior pentru DPA că a acceptat premiul, dar nu a dorit să se fotografieze alături de trofeu, pentru că este sponsorizat de o marcă de bere, iar acest lucru contravine religiei sale, care interzice consumul sau promovarea alcoolului.

"Nu ştiu de ce Salah nu este aici. Ştiu că a fost văzut de medic, însă nu pot să confirm de ce nu este aici în acest moment", le-a spus reporterilor selecţionerul Egiptului, argentinianul Hector Cuper.

Mohamed Salah este al doilea internaţional egiptean ales "omul meciului"". După eşecul cu Uruguay (0-1), portarul Mohamed Elshenawy nu a acceptat trofeul, tot din motive religioase.

Înaintea meciului de la Volgograd, Salah a fost subiectul speculaţiilor mass-media, conform cărora atacantul ar fi fost nemulţumit de faptul că a fost folosit în scopuri propagandistice în timpul cantonamentului echipei sale din Cecenia, luând în calcul o posibilă retragere internaţională, lucru dezminţit ulterior de oficialii fotbalului egiptean.

Întrebat despre zvonurile legate de o posibilă retragere din selecţionata egipteană a lui Salah, Hector Cuper a răspuns: "Nu cred acest lucru, pentru că toţi cei prezenţi aici susţin şi apreciază cu adevărat oportunitatea de a juca pentru echipa naţională".

Echipa Arabiei Saudite a învins-o pe cea a Egiptului cu scorul de 2-1 (1-1) în meciul disputat luni, la Volgograd, în Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, între două naţionale care nu aveau nicio şansă de calificare în optimi de finală.

Egiptul a înscris în minutul 22 prin vedeta Mohamed Salah, cu un lob peste portar. Arabia Saudită a egalat în minutul 45+6, când Salman Al-Faraj a transformat un penalty. Golul victoriei reprezentativei asiatice a fost reuşit de Salem Al-Dawsari la ultima fază, în minutul 90+5. Saudiţii au ratat un penalty în min. 41, când portarul Essam El Hadary a apărat şutul lui Fahad Al-Muwallad.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.