COD PORTOCALIU: 25-05-2025 ora 10 Intre 25 mai, ora 20 – 27 mai, ora 10 Fenomene vizate: se va semnala cantități însemnate de apă

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Un număr de 51.168 copii se aflau, la finele lunii septembrie 2019, în sistemul de protecţie specială, dintre care 31,26% beneficiau de măsură de protecţie specială în servicii de tip rezidenţial şi restul în servicii de tip familial, conform datelor centralizate de Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale.

Din cei 15.993 copii care beneficiau de măsură de protecţie specială în servicii de tip rezidenţial,˜ 12.719 copii se aflau în servicii de tip rezidenţial publice şi ˜3.274 copii în cele private.

În cazul celor 35.175 copii care beneficiau de măsură de protecţie specială în servicii de tip familial, 17.937 copii se aflau la asistenţi maternali, 12.622 copii la rude până la gradul IV inclusiv şi 4.616 copii la alte familii sau persoane.

Începând cu 1 ianuarie 2005, serviciile publice de asistenţă socială de la nivelul consiliilor locale sunt principalele responsabile cu dezvoltarea acestora, ajungând la 30 septembrie 2019 să ofere servicii pentru 43,78% din copiii beneficiari de astfel de servicii, pentru 24,25% oferind organismele private acreditate, iar 31,97% sunt beneficiari ai serviciilor de prevenire oferite de Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului.

La 30 septembrie 2019, existau 1.098 servicii de tip rezidenţial publice şi 306 servicii de tip rezidenţial ale organismelor private acreditate. Aceste servicii includ: centre de plasament clasice sau modulate, apartamente, case de tip familial, centre maternale, centre de primire în regim de urgenţă, alte servicii (serviciul pentru dezvoltarea deprinderilor de viaţă independentă,
adăpost de zi şi de noapte).

Din totalul celor 1.404 servicii de tip rezidenţial, un număr de 295 servicii de tip rezidenţial (281 servicii de tip rezidenţial publice şi respectiv 14 servicii de tip rezidenţial private) erau destinate copiilor cu dizabilităţi.

Numărul copiilor care beneficiau de măsură de protecţie specială în aceste servicii destinate copiilor cu dizabilităţi era la data de 30 septembrie 2019, de 4.712 copii, înregistrându-se o scădere cu 401 copii faţă de aceeaşi perioadă a anului 2018.

La sfârşitul lunii septembrie 2019, în cadrul Direcţiilor Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului de la nivelul judeţelor/sectoarelor municipiului Bucureşti, în departamentul "Protecţia Copilului" erau angajate 32.483 persoane, cu 92 persoane mai multe faţă de perioada similară din 2018 şi cu 186 persoane mai multe faţă de 31 decembrie 2018.

Din totalul celor 32.483 angajaţi, 4.622 (14,24%) erau angajaţi în aparatul propriu al DGASPC-urilor, 11.409 (35,12%) erau asistenţi maternali profesionişti, 12.257 (37,73%) erau angajaţi în serviciile de tip rezidenţial şi 4.195 (12,91%) erau angajaţi în servicii de îngrijire de zi.AGERPRES/(AS-autor: Nicoleta Gherasi, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.