Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 20 apr /Agerpres/ - Trenurile care tranzitează regionala Braşov înregistrează întârzieri, întrucât între Timişu de Sus şi Dârste, pe firul I, garniturile circulă remorcate cu locomotive electrice, iar pe firul II cu locomotive Diesel, informează, joi, CFR SA.

Astfel, trenul IR 473 Budapesta-Bucureşti are 95 de minute de întârziere, IR 1526 Sibiu - Bucureşti a avut 40 de minute întârziere, iar IR 1644 Sibiu - Bucureşti înregistrează 240 de minute de întârziere.

"Vă reamintim că ieri, 19.04.2017, pe această relaţie, din cauza fenomenelor meteorologice nefavorabile (averse, intensificări ale vântului) mai mulţi copaci au căzut în linia curentă, au rupt firele de contact, conducând la întreruperea circulaţiei feroviare. La ora 21:13 pe SRCF Braşov - relaţia Timişu de Sus-Dârste s-a redeschis circulaţia trenurilor remorcate cu locomotiva electrică pe firul I, iar la ora 22:00 s-a redeschis circulaţia trenurilor remorcate cu locomotive diesel pe firul II. Măsurile de ataşare a locomotivelor Diesel la trenuri asigură continuitate în circulaţia trenurilor pe intervalul menţionat, însă se înregistrează întârzieri în graficul tuturor trenurilor care tranzitează zona respectivă", spune CFR SA, într-o postare pe facebook.

Între orele 4:44 - 8:10, între staţiile Băile Tuşnad - Tuşnad Sat, din cauza copacilor căzuţi în gabarit, circulaţia feroviară a fost întreruptă. Patru trenuri de călători au fost afectate, respectiv IR 1644, R 4502, IR 4501, IR 4505, şi vor ajunge la destinaţie cu întârzieri de până la şi peste 200 de minute.

Trenurile care tranzitează regionala Timişoara pot înregistra întârzieri în circulaţie, deoarece între staţiile Merişor - Crivadia, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile din cursul nopţii s-a produs un deranjament la circuitul de alimentare cu energie electrică a liniei de contact, ambele fire de circulaţie fiind închise. La ora 1:06 firul I s-a repus sub tensiune, iar la ora 2:03 s-a redeschis circulaţia şi pe firul II.

Condiţiile meteo sunt în continuare nefavorabile, pe raza Sucursalelor Regionale Iaşi şi Braşov ninge, iar pe raza celorlalte regionale plouă şi se înregistrează intensificări ale vântului, determinând scăderea vizibilităţii, precizează compania. De asemenea, trenul IR 1662 Iaşi - Bucureşti are 50 de minute de întârziere, iar trenul IR 15072 Galaţi - Bucureşti a sosit în gară cu 20 de minute mai târziu. Trenul IR 1692 Timişoara - Bucureşti a acumulat 20 de minute de întârziere.

"Personalul feroviar verifică în permanenţă componentele infrastructurii, astfel încât, pentru orice deranjament tehnic produs din cauza condiţiilor meteo să se intervină pentru remediere. Pasagerii sunt rugaţi ca înainte de plecarea la drum să se informeze telefonic la Gara CFR din localitatea de plecare pentru informaţii actualizate despre mersul trenului cu care intenţionează să călătorească sau să verifice tabelele de sosire/plecare, actualizate din minut în minut pe site-ul www.cfr.ro domeniul Camere web (http://www.cfr.ro/.../content/article/2-uncat.../2273-camere-web). Dacă sunteţi deja în tren accesaţi de pe laptop sau mobil www.cfr.ro apoi Trenul meu (http://www.cfr.ro/index.php/cauta-tren) introduceţi numărul exact al trenului în căsuţa indicată şi click pe informatii tren. Obţineţi informaţii în timp real despre ce staţie urmează, dacă aveţi sau nu întârziere, minutele de staţionare în următoarea gară şi timpul estimat de sosire. CFR SA îi asigură pe călători că toate măsurile operative întreprinse în această perioadă de angajaţii feroviari au ca principal scop circulaţia trenurilor în condiţii de siguranţă", spune CFR SA. AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.