Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 5 mai /Agerpres/ - Academia Română - Secţia Arte, Arhitectură şi Audiovizual şi Universitatea de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu" - Bucureşti îşi exprimă profunda îngrijorare privitoare la soarta Imobilului "Bazaltin" din piaţa Charles de Gaulle din Capitală, aflat într-o accentuată stare de degradare.

Potrivit unui comunicat al Secţiei Arte, Arhitectură şi Audiovizual a Academiei Române, transmis miercuri AGERPRES, "operă a marelui arhitect şi plastician Marcel Iancu, personalitate de prim rang a avangardei arhitectural-artistice din secolul XX", "Imobilul Bazaltin se găseşte într-o stare de gravă degradare, este practic abandonat de proprietari şi pericolul dispariţiei pare iminent".

"Lipsa ferestrelor, acoperişul deteriorat şi faptul că oricine poate pătrunde nestingherit în interior sunt elemente care vor duce în mod cert la viitoarea dispariţie a unei opere de arhitectură modernă de importanţă majoră pentru un Bucureşti care în perioada totalitară a fost victima unei gândiri urbanistico-arhitecturale dogmatice, generate de incultură şi de veritabile perversităţi ideologice care au dus la demolarea unei suprafeţe din Bucureştiul istoric egală cu suprafaţa Veneţiei", menţionează sursa citată.

Potrivit comunicatului, "oraşul nostru este azi din nou victima unor alte forme de agresiune în care 'ideologia' este înlocuită de venale forme de interes material tot atât de periculoase şi iresponsabile ca cele generate de trista realitate a 'totalitarului' totalitarism".

"Rezultatul este constanta văduvire a oraşului nostru de opere de arhitectură de remarcabilă valoare patrimonială, expresie pertinentă a unei identităţi din ce în ce mai ameninţată de iniţiative anti şi aculturale, expresie a faptului că nu se înţelege că un popor trăieşte doar cât monumentele sale", se arată în document.

În opinia semnatarilor, "acest semnal de alarmă, tras de Academia Română şi de Universitatea de Arhitectură şi Urbanism 'Ion Mincu' - Bucureşti, este menit a sensibiliza atât opinia publică, cât şi autorităţile competente".

"Excepţionalele opere arhitecturale a lui Marcel Iancu, prezente în cele mai importante reviste şi cărţi de arhitectură din întreaga lume, s-au construit în România interbelică din care putem enumera realizări remarcabile precum: Casa Solly Gold, str. Hristo Botev 36, Bucureşti 1934; Vila Florica Reich, str. Gr. Mora 39, Bucureşti 1936; Casa Clara Iancu, str. Caimatei nr. 20, Bucureşti 1931; Imobilul Bazaltin, Piaţa Jianu (azi Piaţa Charles de Gaulle), Bucureşti 1935", mai precizează sursa citată.

Comunicatul este semnat de preşedintele Secţiei Arte, Arhitectură şi Audiovizual a Academiei Române, acad. prof. dr. Răzvan Theodorescu, şi de preşedintele Universităţii de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu", prof.dr.arh.Emil Barbu Popescu. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Popescu, editor: Florin Marin)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.