COD GALBEN: 03-06-2025 ora 10 Intre 3 iunie, ora 12 – 3 iunie, ora 23Fenomene vizate se va semnala 3 iunie, ora 12 – 3 iunie, ora 23Fenomene vizate COD GALBEN: 03-06-2025 ora 10 Intre 4 iunieFenomene vizate se va semnala 4 iunieFenomene vizate

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Directorul executiv al Asociaţiei Române a Producătorilor Internaţionali de Medicamente (ARPIM), Dan Zaharescu, a afirmat, miercuri, că România "a reuşit" în ultimii 15 ani să creeze un mediu "foarte ostil" dezvoltării industriei farmaceutice.

Precizările au fost făcute după ce ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a remarcat că în România nu se produce niciun medicament inovativ şi a pledat pentru implicarea universităţilor de medicină în această zonă de cercetare-dezvoltare.

Dan Zaharescu a vorbit, de asemenea, despre o "politică extrem de rigidă şi de constrângătoare de preţuri" şi despre "politica de suprataxare" prin taxa clawback. El a subliniat importanţa dialogului interministerial cu Ministerul Economiei şi cel al Sănătăţii, precum şi cu Ministerul de Finanţe.

"Domnul ministru se întreba de ce nu există măcar un produs inovativ fabricat în România. Răspunsul este: mediul ostil a pus pe fugă investitorii. A existat o companie multinaţională producătoare de medicamente inovative, care, în perioada 2006 - 2008, a investit sume importante în România, într-o capacitate de producţie, pe care a fost nevoită să o închidă apoi, în 2014, şi între timp să şi dispară din România. E o lecţie care trebuie învăţată şi, dacă ne dorim să stimulăm dezvoltarea industriei farmaceutice, trebuie să pornim de la bază, de la elementele care sunt în acest moment ostile", a spus el, în cadrul conferinţei "Sănătatea românilor între speranţe, provocări, investiţii şi inovaţie: o viziune europeană", organizată de ARPIM.

Potrivit lui Zaharescu, în momentul elaborării PNRR, asociaţia a propus măsuri care să sprijine stimularea investiţiilor în industria farmaceutică, dar aceste elemente nu au fost incluse. El a menţionat că o altă "dezamăgire" a constituit-o înţelegerea faptului că industria farmaceutică este "orfană de minister".

"Când mergeam să vorbim despre industria de medicamente la Ministerul Sănătăţii se uitau strâmb la noi şi ziceau: 'Ce căutaţi la noi? Mergeţi la Ministerul Economiei!'. Când ne duceam la Ministerul Economiei să discutăm despre dezvoltarea industrială a României în sensul stimulării prezenţei industriei farmaceutice în România: 'Ce căutaţi la noi? Mergeţi la Ministerul Sănătăţii!'. Şi acesta a fost momentul în care ne-am dat seama că e nevoie de a găsi o placă turnantă care să asigure integrarea şi un dialog între ministere, deci o structură interministerială care să faciliteze, în primul rând, dialogul cu industria şi, după aceea, luarea unor măsuri care să permită stimularea investiţiilor industriei farmaceutice în România. Astfel de discuţii am avut. Există nişte cercuri politice înalte care au înţeles care este rolul industriei farmaceutice", a transmis directorul executiv al ARPIM. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.